MUDr. Tomáš Rektor / Blog > Atentát na krále Narcise

Atentát na krále Narcise

21. 10. 2012 / autor: Tomáš Rektor

V řeckých bájích je prostě skoro vše. Tak třeba krásná Leiropé, víla či rusalka, se zalíbila říčnímu bohu Kéfísovi. Ten ji do svých vln ovinul, dle některých verzí ji pak svedl, podle jiných násilí jí spáchal. Tak či onak, vypadá to, že víla z románku nebyla nejšťastnější a asi si dovedeme představit, jak jí bylo, když zjistila, že je těhotná. Narodil se jí syn nebývalé krásy. Do vínku dostal věštbu dlouhého bytí, pokud ovšem nepozná sám sebe. Narcis se jmenoval.

Dál už je příběh známější. Zamiluje se se něj kde kdo, muži, ženy, víly, Narcis je chladný a nepřístupný. Zamiluje se až do svého odrazu ve vodní hladině. Zmučen zjištěním, že objekt jeho lásky není reálný, umírá. Možná vlastní rukou, možná ne, v tom se příběhy liší. Tělo mizí, zůstává po něm jen květ narcisu.

Fascinující příběh. Dá se na něj pohlížet z mnoha stran. Fascinující je klíčová žena jeho života (ne, že by se o ni nějak zvlášť zajímal), krásná Écho. Neboli ozvěna. Ozvěna v příběhu muže, jehož zahubí zrcadlo nezní nelogicky.

My se ale vrátíme na samý začátek příběhu. Nešťastná, svedená či znásilněná, těhotná dívka. Jak jí asi bylo, když to zjistila. Probouzí se mateřské city a vědomí, že jí čeká život svobodné matky.  A že dítě je klíčem k tomuto osudu. Kdyby se tak nenarodilo…

Jenže ono se narodí. Krásné, zdravé. Toužící po lásce a něze. A tak podobné svému otci.

Matka má dvě možnosti. Dítě milovat. Či nenávidět. Chce je milovat, ale nenávist vůči otci je příliš silná. Pak najde řešení. Její krásné dítě bude její zbraní. Jejím triumfem. Bude nejkrásnější. Nejchytřejší. Nejlepší. Otci navzdory. Světu navzdory.

A tak roste Narcis. Nejkrásnější, nejchytřejší, nejlepší. Jiný ani být nemůže. Pokud neuspěje, zemře. Jeho krása je jeho štítem před matčinou smrtící nenávistí. Krásný obal, a pod ním? Strach, prázdno, smrt. A hlavně neznámo. O to pod povrchem nikdy nešlo. Matka ho tak hýčkala, tak rozmazlovala. A přesto ho nikdy nemilovala. Milovala ho jako nástroj své zloby. Jako zbraň. Svou zbraň. Ne jako člověka.

Narcis buduje svůj štít. Svůj povrch. To jediné, co bylo kdy milováno. (Odborně se to jmenuje falešné self.) Cítí hrůzu z prázdnoty pod ním. Snaží se ji nevidět, jenže ona tu je, jako temný stín, o to temnější a strašnější, že si nikdy netroufli podívat se dovnitř. Čím více buduje svůj povrch, tím více se vzdaluje svému já. O to bolestnější je rozpor a o to silnější je potřeba uniknout hrůze uvnitř.

Tím více popírá svou nedokonalost stejně jako matka popírá svou nenávist. Čím více na ně doléhá tíha nenávisti a prázdnoty, tím více budují společnou iluzi. On nevidí její nenávist a ona nevidí jeho prázdnotu.

Jistě, že je matka přísná. V jeho dokonalosti je jejich síla. Když zklame, zničí hlavě její dílo, její zbraň. Naruší se štít a její potlačovaná nenávist se probudí naplno. Jeho dokonalost chrání před nenávistí oba.

Ona je tak hodná a on tak skvělý. A běda všem, kdo by si troufli tvrdit něco jiného. I proto jsou oba sami. Není bezpečné pouštět do jejich světa někoho jiného. A navíc, mají přeci sebe. A své dítě, svůj pečlivě vybudovaný svět.

Z praxe znám dva typy narcisů. Úspěšné a neúspěšné. Někteří narcisové uspějí a svět jim potvrdí jejich skvělost. A ty, co by ji snad chtějí popřít, je snadné ignorovat či zesměšnit. Obdivovatelů je dost.

Příběh neúspěšného narcise je smutnější. Zdálo bys se že neúspěch je příležitostí, jak poznat svou temnou tvář. Jenže ne. Hrůza je příliš velká. Jediná možnost je popřít realitu. Někdy až na hranici psychosy.

Freud tvrdil, že narcismus nelze léčit, protože narcis nevytváří vztah s terapeutem. Nepochybně to platí pro těžké poruchy, jenže úspěšný těžký narcis se u terapeuta stejně neobjeví a neúspěšný nejspíš skončí na psychiatrii s léky a do terapie taky nejspíš nepůjde.

S lehčími narcistními poruchami rozhodně pracovat lze a cíl je velmi snadný. Naučit klienta, aby se měl rád. Sebe, ne svou prázdnou slupku. A to je často pěkná dřina.

Varování pro ty, co chtějí narcisy vyléčit svou láskou – jestli s nimi chcete chodit, tak s nimi choďte proto, jací jsou. Oni dost často jsou skutečně skvělí. Ale nechoďte s nimi proto, abyste je vyléčili. To nechte na nás.

 

A na závěr pohádka.

Král Narcis, první svého jména, šel mezi lid. Rád chodil mezi lid, lid ho miloval a on miloval lásku lidu. Miloval i ty, co ho nemilovali. Jako rytíř bez bázně a hany bojoval proti všem nepravdám tohoto světa. Mnoha lidem se to nelíbilo, nedivil se se, že má nepřátele. Jenže on bojovat musel. Sám proti světu. rytíř pravdy. Kdo jiný, než on. A lid mu dával sílu. Přátelé mu dávali lásku, a nepřátelé smysl. Důležitost. Hlavně ti mu dávali sílu k boji.

Král se opět vydal mezi lid, nikým nechráněn, byl mezi lidem rád. Když tu, najednou, přišel vrah.  Tasil meč a bodl. jednou, dvakrát, třikrát. Přišel strach, ale král má zemřít stár či rukou nepřítele.  Jenže co to? Král nekrvácí. Meč je z gumy.

Lidu se ulevilo. Králi ne. Meč neproťal kůži, ale přesto pronikl až k srdci. Ta rána byla jako výkřik, že král je nahý. Ten muž jej zkusil zabít. Zabít jeho důstojnost. A bez ní by musil žít. Byl to atentát. A ne že ne. Král riskoval, a mnohem víc, než smrt.

Na závěr bych rád upozornil, že se tato pohádka je čistě fiktivní a jakákoli podobnost se skutečnými postavami je čistě náhodná. Považuji za krajně neprofesionální sdělovat  jakékoli hlubší názory na lidi, které známe jen z médií. Ikdyž, u některých to docela řve…

A


Komentáře

 1. 22. 10. 2012 12:49 / Michaela

  Na rozdíl od kytičkových narcisů ty lidské opravdu,ale opravdu nemám ráda.

  • 26. 11. 2012 19:41 / Jakub

   Slečno, přečtěte si něco o projekci

   • 27. 11. 2012 12:49 / Robert

    To mě taky napadlo.

 2. 28. 11. 2012 19:59 / Tomáš

  „Považuji za krajně neprofesionální sdělovat jakékoli hlubší názory na lidi, které známe jen z médií. Ikdyž, u některých to docela řve…“ V tom případě jste se „zaprodal“ mediálnímu humbuku, když jste se pokusil o psychologický profil Daniela Landy. Nicméně asi jste se trefil:)

  • 29. 9. 2013 00:09 / honza

   Totální hloupost. Jde o Klause

 3. 22. 1. 2013 02:36 / la tibor

  „Čím více buduje svůj povrch, tím více se vzdaluje svému já. “

  To myslite vazne?

  Sve ja, tj. prave self, je stejna iluze jako falesne self. Problemem neni az tak konstrukce masek/falesncyh self, ale prave ta schizoidnost, to oddelovani praveho a falesneho self.

  „Naučit klienta, aby se měl rád. Sebe, ne svou prázdnou slupku.“ To lecite lidi tak, ze s nimi objevujete jejich prave self a slupku vyhazujete? Ted jsem tu slusel podivne sustive zvuky. Aha… Laing se v hrobe obraci.

 4. 31. 1. 2013 22:32 / Jaroslav Němec

  Jsem vděčný za takové odvážné komentáře. Nejsem psycholog, ale jsem pevně přesvědčen, že tento psychologický rozbor má pevný fundament. Zajímám se o politiku a v poslední době jsem šokován zjištěním kdo a jak rozhoduje o naší budoucnosti. To se netýká jen zmíněného pana Kaluse nebo nastupujícího českého Barnabáše!
  Jaroslav Němec
  PS: To, že současný prezident si dovolí očerňovat tím nejpodlejším a nevybíravým způsobem osobnost našeho prezidenta Václava Havla a nikde v médiích se neobjeví odpovídající komentáře, považuji za smutný odraz té varianty demokracie, kterou jsme v minulých letech přijali za normální, přijatelnou…
  Bůh buď našemu národu milostiv!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

 • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
  / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
 • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
  / Ach ta chemie….
 • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
  / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook