MUDr. Tomáš Rektor / Blog > Co oslovují presidentští kandidáti

Co oslovují presidentští kandidáti

23. 1. 2013 / autor: Tomáš Rektor

Bylo by naivní se domnívat, že se nás Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg snaží přesvědčit rozumem. Na to měli dost času před prvním kolem. teď už není ve hře rozum, teď jsou ve hře vášně.

Těžko rozlišit v době plné emocí, co se vlastně snaží oslovit kandidát, co jeho blízcí a co je prostě produktem davové psychosy.

Karel Schwarzenberg se stal modlou. Jednorozměrnou, kýčovitou ikonou, do kterého dav promítá své naděje. Stal se representací Boha otce, avšak Boha pro ateistické Čechy upraveného. Bez svatozáře, bez hromového hlasu, milého, trochu zmateného staříka, kterého známe třeba z filmu stvoření světa.

Je to dobře? Inu, není. Je to regrese, návrat do dětství, čekání na otce, který nás vyvede z temna, z chaosu. Dospělé voliče to začíná štvát.

Nutno uznat, že on sám se snaží vystupovat z posice nikoli boha, nikoli šlechtice, ale běžného smrtelníka. Značná část jeho kampaně je založena na sdělení, že je prostě jedním z nás. Zda to zbožštění vzniklo spontánně či bylo součástí strategie netuším, ale vypadá to, že se na ně trochu spoléhá. Každopádně mnoho lidí oslovuje. A mnohé oslovuje Schwarzenbergovo vymezování se vůči němu.

 

Zatímco Karel Schwarzenberg oslovuje naši nezralost, Miloš Zeman oslovuje náš stín. Závist, xenofobie, lži, pomluvy. To vše nám je vlastní, to vše se snažíme potlačit. Ve stínu dříme mnoho myšlenek, které se touží projevit. Jak úlevné je slyšet od muže inteligentního a vzdělaného, že je to tak, jak jsme si celou dobu mysleli. Že za náš neúspěch nemůžeme my. Že za něj mohou ti druzí. Němci. Rakušáci. Židi. Ti bohatí. Ti, kteří kteří ze země odešli. Emigranti.

Rozhodně nechci tvrdit, že cokoli z toho Miloš Zeman kdy řekl. Mluvím jen o tom, co v nás probouzí, co oslovuje. A nevěřím, že nevědomě.

Naše kultura je o zkrocení stínu. (A psychoterapie o smíření s ním.) Na glorifikaci stínu byly založeny nejzrůdnější ideologie XX. století, nacismus i komunismus. Pro to je pro mě představa někoho, kdo stín záměrně probouzí, kdo jej využívá v předvolebním boji, děsivá.

 

Zajímavé je i srovnání přístupu k Evropě. Jsme jako chudí příbuzní, které kdysi vyhnali z města a my se tam snažíme vracet. Už nás do města vzali zpět, ale ne úplně. O tom, zda tam chceme, řeč není –  proevropští jsou oba kandidáti. Spor je o formu. Jeden říká –  já ve městě žil. Vím, jak to tam chodí. Pomůžu vám s cestou, ukážu vám, jak to ve městě chodí. A druhý –  pokud nás město chce, ať přijde za námi. Správné jsou naše způsoby. Tak ať se město snaží. Druhá strategie je nepochybně lichotivá pro naše sebevědomí. Ale domnívám se, že pokud do města skutečně chceme, ta první je lepší.

 

P.S.: Ani nevím, proč mi to vypadlo z textu, když to mám na mysli celou dobu. Výroky o ženách. Incestní fotografie s dcerou… To celé oslovuje ještě další pudy. Strategie nadsamec tomu říkám..

 

Psáno pro psychologie.cz


Komentáře

 1. 23. 1. 2013 11:18 / Jana

  Klepu se přes prsty, abych neustále všem zběsile necpala Vaše články. :-)

  A až skončí volby – ten článek o separaci by nebyl?

  • 23. 1. 2013 15:31 / Tomáš Rektor

   Klidně cpěte:) vypadá to, že tento weekend budu zapíjet radost či žal, takže něco bude ten další. teď by byla aktuální ta davová psychosa, ale mám spíš chuť na separaci. Uvidíme:)

   • 26. 1. 2013 16:37 / Jana

    ach jo. tak na žal.

 2. 24. 1. 2013 15:00 / Matěj Šuster

  Dvě poznámky:

  1/ Přísně vzato, ani jeden z kandidátů se nesnaží oslovit „NÁS“ (tj. „nás všechny“); oba dva patrně dobře vědí, jakou ČÁST voličů mají šanci oslovit, a právě na tuto ČÁST z nás se svými výroky etc. obracejí především. A tomu pak odpovídá i to jejich „poselství“.

  2/ „srovnání přístupu k Evropě“, resp. dvě odlišné koncepce „návratu do Evropy“:

  Myslím si, že problematika EU a obzvláště eurozóny se vůbec nedá takhle krajně zjednodušeně pojmout.

  Vezměte si třeba nejčastější výhrady nás liberálů k celému projektu Eura a jeho současným potížím — problematiku myslím dobře shrnuje Vladimír Tomšík (viceguvernér ČNB) v článku „Euro je drahý experiment“, březen 2013 — str. 2 – 3: http://cepin.cz/docs/newslettery/News_3_2012.pdf

  Schwarzenberg samozřejmě této problematice absolutně nerozumí, což bude nejspíše hlavní důvod, proč zastává stanovisko „čím dříve přijmeme Euro, tím lépe“. ;)

  Jinými slovy, přinejmenším v tomhle ohledu platí: „zlatý Zeman“. ;)

 3. 25. 1. 2013 11:35 / Eva Blechová

  Naprosto s Vámi souhlasím. Co provádí pan Zeman je naprostá šílenost, ohánět se znásilněním a tím, že by udělal volby povinné je naprosto nechutné. U mě vítězí kouzelný dědeček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

 • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
  / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
 • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
  / Ach ta chemie….
 • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
  / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook