MUDr. Tomáš Rektor / Blog > Darování je dar

Darování je dar

24. 8. 2012 / autor: Tomáš Rektor

V talmudu je prý skryt početní úkol. Máte 300 šekelů. 100 rozdáte chudým. Kolik Vám jich zbude? Zkusme se nad odpovědí zamyslet.

 

Na obdarování, stejně jako vše jiné, lze pohlížet jako na čin čistě sobecký. Vykupujeme se z hříchů, posilujeme si ego, hrajeme si na spasitele. A to pomíjím záměry marketingové.

A nebo naopak. Obdarování je akt, který zlepšuje život.

Ne všichni umíme tvořit. Ne všichni máme nadání a talent. Ne všichni máme profese, u kterých je zřejmé, že po nás ve světě něco zůstane. A asi ne náhodou mi mnoho klientů s vysoce nadprůměrnými platy říká – „Toužím dělat něco, co má smysl. Vykašlat se na tabulky a grafy a jít koupit si zahradu a pěstovat mrkev“.

Na dobročinnost můžeme pohlížet jako na příležitost, jak realizovat tento sen. Možná, že kdyby všichni ředitelé velkých firem opustili své posty a šli pomáhat jiným lidem, bylo by na světě lépe. A možná ne. Nejspíš by nebyly ani počítače, ani internet, a vy byste nečetli tento článek.

Je dobře, že lidé dělají, co umí. Že existují nejen pomáhající profese, ale i špičkoví manažeři, právníci, makléři. A je dobře, že někteří lidé cítí potřebu pomáhat světu svou prací a jiní třeba tím, že jsou ochotni podpořit zajímavý projekt.

Darování je cestou k nesmrtelnosti. Rodiče obdarovávají své děti. Je to, jako když sázíte strom, pečujete o něj, a víte, že bude plodit, ikdyž Vy už tu nebudete. Moudrý rodič se těší, když ho děti přerostou.

A když darujete někomu neznámému, je to vlastně další strom. Zasíváte semínka, dáváte šance. Třeba dovolíte rozvinout talent, který by jinak zhasl. A nebo nabídnete jen prchavé štěstí tam, kde je beznaděj.

Život je o napětí a uvolnění. Zadržování a pouštění. Obdarování nabízí obojí. Člověk zpravidla musí něco získat. Vydělat. V potu tváře vydobýt svůj chléb. A k moudrosti lidské patří dobrovolně se části toho vzdát.

Obdarování je o zodpovědnosti a pokoře.  O uvědomění si, že ne každý se narodil s rovnou příležitostí, že je nesmyslné, aby se o vše staral stát.

Je o sebevědomí. O uvědomění si, že si můžeme dovolit rozdávat.

Je lékem na „blbou náladu“, zahořklost a beznaděj a resignaci. Je způsobem, jak jen pasivně nenadávat na hloupou vládu, ale jak aktivně zlepšit svět.

Tak už znáte odpověď? Kolik šekelů vám zbyde? Samozřejmě, že těch 100, které jste darovali. Zbytek se kamsi zakutálí..

 

Text byl psán pro Nadaci Via. Ta nakonec použila text jiný, který se zde též brzy objeví.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

  • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
    / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
  • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
    / Ach ta chemie….
  • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
    / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook