MUDr. Tomáš Rektor / Blog > Nekrmte Zemana!

Nekrmte Zemana!

27. 11. 2014 / autor: Tomáš Rektor

Čím to vlastně začalo? Pověstným Hovorem z Lán? Vlastně ne, už předtím byl pan president v Číně, pak ještě pár výroků o 17. listopadu… Poslední měsíc, jako by nikdo jiný v naší zemi nebyl. Pana presidenta hájíme či mu nadáváme. Pereme se kvůli němu. Ukazujeme mu červené karty, házíme po něm rajčata a vejce, natáčíme více či méně vulgární parodie, kupujeme obrazy s poměrně jednoznačnými názvy.

A co na to pan president, táži se?

Představuji si, jak tiše sedí v koutku a pláče. Vyčítá si, že to tentokrát přehnal. S lihem i slovy. Vzpomíná na mládí, kdy chtěl být lepším člověkem..

A nebo ne?

V životě, stejně jako v detektivce, je hlavní motiv.

Proč se stal Zeman presidentem?

Neslyšel jsem fámy o ulitých miliardách v Holandsku. Ani o veselých večírcích s letuškami. Od dobrodružství s Rusnokovou vládou jsem nezaznamenal ani větší mocenské hrátky.

Jako by šlo o jediné. Být viděn.

Nebudu se zdržovat úvahou, zda Miloš Zeman je, či není narcis. Spíš si troufnu říci, že kus narcismu v sobě musí mít snad každý, kdo vstoupí do vysoké politiky. Či píše blog.

Pro narcise být viděn znamená existovat. Nebýt viděn je smrt.

Samozřejmě, že chce být chválen, milován, obdivován. Ale lepší je být nenáviděn,než ignorován. Jako dítě, které, když si ho nevšímáme, začne zlobit.

Představuji si, že pro Miloše Zemana musela být prohra v presidentských volbách smrtelnou urážkou.

Téměř deset let pobýval v ústraní a chystal návrat. Návrat tak triumfální, aby ho nikdo nemohl přehlížet. A samozřejmě pomstu.

Návrat se podařil. V plné slávě. Stal se presidentem a miláčkem nižších vrstev. Jenže co s vrstvami vyššími? S intelektuály? Vysmívanou pražskou kavárnou?

Miloše Zemana považuji za muže mimořádně inteligentního, s velkým talentem k manipulacím.

Za mistrnou manipulaci považuji i skandální Hovor z Lán. A další výroky.

Národ vře. Inteligence se bouří. Ti, co ho nevolili, se začínají stydět nahlas. A někteří z těch, co ho volili, též.

Protestují, hází vejce, ukazují karty, sepisují petice. Tančí, jak Miloš Zeman píská.

Klaní se zlatému teleti, které nám Miloš Zeman odlil.

Ten slaví vítězství. Splnil, co si předsevzal. Stal se presidentem dolních deseti milionů.

 

P.S. Rozhodně nemám nic proti protestům. Naopak. Jen se mi zdá, že v tomto případě je jejich hlasitost kontraproduktivní…

 


Komentáře

 1. 28. 11. 2014 12:11 / Michaela

  Souhlasím s Tomášem že není důležité vyhrát,ale zúčastnit se.Pravda je,že Miloš Zeman je originál a jako takový se dokáže zviditelnit jakýmkoliv způsobem.Protože nemá rád média,dává jim to při každé příležitosti najevo a ona mu oplácejí stejnou mincí.Nevolila jsem ho,ani ho nemám ráda,ale musím uznat že ví naprosto přesně jak píchnout do vosího hnízda.Neuznávám vulgarismy ani u obyčejných lidiček,natož u presidenta v oficiálním rozhovoru.Přesto právě tím odpoutal pozornost od jiných mnohem závažnějších témat,ke kterým se vyjádřil.

 2. 6. 12. 2014 13:39 / Richard

  Dobrý den
  Ano, Zeman se skutečně vybrousil do podoby cigaretovým kouřem páchnoucího a lihem nasáklého chlápka přežívajícího a denodenně nasávajícího na ubytovně pro svobodné pány, tzv. svobodárky. Chlápka, jemuž v zadní kapse kalhot nikdy nechybí hřebínek připravený sčísnout mastné vlasy a dát tak svému alkoholem pomuchlanému otupělému výrazu trochu slizké elegance. Chlápka, který na Vás s tupou alkoholem rozpálenou žoviálností civí jak puk a s pocitem vlastní velké vtipnosti odrovnává jedním trapným vtipem za druhým. Stal se z něj přesně tenhle hlupácký typ, z toho zemana.
  Ovšem, zajímalo by mě jak jsou na tom s pocity také ti, kteří volili toho skvělého Kárla. Toho s tím debilním čírem a maskou velkého liberála, jehož skrytým alter egem(pod tou maskou bodrého strejce) není nikdo jiný než jeho nedomrlé dvojče Kalousek, kamarádem v korupčnické vládě nadevše slušný Péťa Nečas a jeho mateřskou základnou naše skvělá církev včele s Dukou posvěcujícím Klausovu amnestii/abolici(zřejmě na oplátku za podpis na „restitucích“)
  Doktore, Vy vážně věříte, že Schwarzenberg je totožný s obrazem, který snaží o sobě vytvářet? To pak chápu, že byste rád, aby se styděli hlavně ti, kteří volili Zemana. Vy pak máte pocit, že voliči Schwarzenberga, mezi něž dost možná sám patříte, pak mají být na co hrdí. Och.
  Vy si vážně myslíte, že ti, kteří pózují jako slušní jsou takoví i pod touto personou. A možná věříte i v intelekt blbce, který se tváří chytře.

  • 30. 12. 2014 23:00 / Honza

   Možná by stálo za úvahu, jak to, že se do druhého kola první všelidové prezidentské volby dostaly právě tyto dvě karikatury – Zeman a Schwarzenberg…

 3. 6. 12. 2014 13:48 / Richard

  oprava – vy pak MOŽNÁ máte pocit, že voliči Schwarzenberga…

 4. 19. 10. 2015 22:26 / Andrea

  souhlasím s Mudr. rektorem ve všem uvedeném….velmi podnětný článek k zamyšlení, který mě baví pro svou briskní definici ohledně dvou viz zmíněným pánům.
  Andrea Mit’ková

 5. 27. 1. 2016 11:24 / Radek Burda

  Uprimne. jako psychiatr jste fatalne selhal.. Naskakukujete na banalni medialni obraqzy a neviditeveci pod povrchem. Vas clanek je povrchni blabol.

  Bejt vy jen milimetrovym psychiatrem, tak si krom vasi uvahy take proste a obycejne polozite obycejnou otazku, zda treba to taky neni tak, ze Zeman je vpodstate normalni clovek (coz kupodivu davovy instinkt na rozdil od vas vycitil) a zda naopak neni psychitricky problem u lidi jako vy, kteri se sve nezmerne pyse a touze „naezt nepritele“ s nim bojujete a proto vam holt vadi ze je i tlustej, ma spinavy vlasy.. a vlastne jako uchyl cekate ve skrysi az „zase neco rekne“ abyste se mohl pohorsit..

  Ech, k vam bych se na psychiatrii vazne nechtel dostat. To bude u vas asi neco jako ruskej koncentrak.

 6. 27. 1. 2016 11:26 / Radek Burda

  (pisu z mobilu, tak na chyby serte.. pardon, u vas malomestaku se rika: odpustte mi je)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

 • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
  / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
 • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
  / Ach ta chemie….
 • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
  / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook