Pan čistý

16. 7. 2013 / autor: Tomáš Rektor

Tak nám pan Čistý skončil docela špinavě, není-liž pravda? Nechme Petra Nečase jeho osobnímu peklu. I když, kdo ví, co se mu děje v hlavě.

V odvěké debatě, zda je horší zlo vědomé či nevědomé, měla analýza odjakživa jasno. Učinit z nevědomého vědomé, jest její mantrou.

Jistě, že je děsivé škodit vědomě. Jenže stejně děsivé je udělat si z čistoty poslání. Většinou za tím vězí vnitřní pocit ušpiněnosti, nečistoty, který je tak silný, že jej lze jedině potlačit. Skrýt před sebou samým. A před světem i sebou veřejně prohlásit, že jen čistota je můj cíl.

Vždy jsme měl nedůvěru ke státům, které měly v názvu demokratický. Proč to tak zdůrazňovat? Proč jim nestačí v názvu res publica, věc veřejná? Proč ještě zdůraznit, že tam vládne lid? A nejlepší je samozřejmě dát tu lidovost do názvu ještě jednou. Když to přeložíme –  Korejská lidově lidovládová věc veřejná –  tam se lid musí mít vážně jak v ráji. A taky že má. A komu se to nelíbí, může si v klidu rozjímat o dobru a zlu, pěkně v ústraní, za ostnatým drátem, neb nakaženou ovci je třeba oddělit od stáda, aby se nákaza nešířila. A očistit ohněm. Či prací.

Každý dělá chyby, každý má nečisté myšlenky. Člověk nedokonalý si je uvědomuje, snaží se s nimi pracovat. Člověk čistý si je nemůže dovolit. Vytěsní je. Tváří se, že neexistují. Zavře je do vnitřních táborů za ostnatý drát. A nebo je promítne do okolí. Já nejsem agresivní. To všichni ostatní. Já netoužím po smilstvu. Ale smilstvo zaplavuje svět. každý známe pár svatých, kteří jsou posedlí vyhledáváním zla. Ve jménu dobra. Jak jinak.

A ještě jedna jeden nástroj tu je. Když už udělá pan čistý něco nečistého, může to posvětit. Když se hříšník zamiluje či sesmilní, tuší, že je to tím, že má své touhy a vášně že to prostě neustál. Když totéž učiní člověk svatý, a nemá to jak vytěsnit –  neb předmět doličný právě leží vedle vás a kouří cigaretu – může si zachovat čistotu tím, že si uvědomí, že šlo vlastně o akt čisté lásky. A z malého průšvihu se stane průšvih velký.

A o iluzi je pak třeba pečovat. Aby byla čistota zachována, je třeba aktivně pečovat i o čistotu milenčinu. Starými dobrými nástroji. Vytěsnění, projekce.. Člověk přehlíží nesrovnalosti menší, větší. Nevšímá si, že ta si zatím v klidu podmaňuje jeho srdce. Duši. Vlast.

Je děsivé, když někdo škodí vědomě. A možná je ještě děsivější, když někdo programově (ač nevědomě) nevidí zlo.

Optimální je zvědavost. Touha své stinné stránky najít. Některé potlačit, některé přijmout, najít jejich kořeny. Ale neignorovat je. Nezavírat je do vnitřních žalářů. Ale upřímně. Jaký má tento člověk, stižený neduhy jako je sebereflexe a pochybnosti o sobě samém, šanci mezi lidmi, vrcholem jejichž morálních hodnot je heslo „dobré je, co je dobré pro mě“ či mezi lidmi, pro něž se z dobra stalo dogma?

P.S.: blíže k tématu i zde. A berte to prosím skutečně jako úvahu obecnou, nikoliv o psychologii Petra Nečase. O níž nic nevím. A jehož aktivity mi byly sympatické. Přestože nedopadly dobře. A asi ani nemohly…


Komentáře

 1. 5. 8. 2013 09:13 / evžen

  vynikající psychologický rozbor. blahopřeji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

 • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
  / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
 • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
  / Ach ta chemie….
 • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
  / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook