MUDr. Tomáš Rektor / Blog > Pocta Psychologii.cz

Pocta Psychologii.cz

25. 11. 2012 / autor: Tomáš Rektor

Motivy každého terapeuta jsou rozličné, ale základ je, řek bych, stejný. Zvědavost, touha po lepším světě, a zisk. A samozřejmě snaha vylepšit sebe sama. Pokud tyto touhy nejsou v rovnováze, něco není dobře.

Zvědavost. Koho by nezajímalo, jak funguje jeho vlastní duše a duše jeho bližních. Terapie je fascinujíc pohled do zákulisí každého z nás. Objevování podobných vzorů, s nepřeberným množstvím individuálních detailů. Psychoterapie bez zvědavosti je jako sex bez vášně. Přesto jí člověk nesmí propadnout. Terapeut ji musí umět krotit, dotazy nesmí být kladeny z pouhé zvědavosti. Kdykoli se snažíme proniknout do pacientova tajemství, musíme se ptát, pro čí dobro? Pomáháme pacientu odhalit důležitý problém nebo se jen snažíme ukojit vlasní zvědavost?

Terapie je dřina a zvlášť začátky jsou hodně krušné. Bez kusu idealismu by to nešlo. A nebo šlo špatně. K psychoterapii, stejně jako k medicíně neodmyslitelně patří, že je je mnohem víc než jen řemeslo. Avšak pokud idealismus převáží, přestaneme být terapeuty a staneme se spasiteli. Budeme se na naše pomalu se lepšící pacienty zlobit, že nám kazí naše svaté dílo.

Terapie je práce a práce člověka živí. Bylo by krásné ji dělat  jen pro vyšší blaho. Ale ani to si nemyslím. Peníze jsou kusem reality v umělém světě terapie. Zvyšují pacientovu motivaci, hovoří o tom, jak si cení společné terapeutické práce. Zvyšují motivaci terapeuta. Jsou důvodem, proč často pracujeme víc, než bychom chtěli. Proč vydržíme pokračovat, i když se nám opravdu nechce. Jsou důvodem, proč občas bereme těžší pacienty, než bychom jinak vzali. Tím vším se zvyšuje náš um. Peníze ale nikdy nesmí být hlavním motivem. Vzít pacienta jen kvůli penězům by byla hrubá chyba. Neznám žádného dobrého terapeuta, který by nikomu nedal slevu. Který by se nezajímal o to, jak pomoci i tem, kteří na drahou terapii nemají. Který by něco neudělal jen tak pro veřejné dobro.

Nikdy nejsme bez chyby a stát se terapeutem je krásná způsob, jak vstoupit do terapie a přitom se tvářit, že nemáme problém. Máme. Každý má. Naše vlastní bolesti nás činí citlivějšími k bolestem druhých. Uvědoměni vlastních chyb nás činí pokornějšími. Práce na sobě by měla být pro každého terapeuta nikdy nekončícím procesem. Při práci ale naše pozornost musí být zaměřena na klienta, ne na nás. A hlavní problémy by měl mít terapeut rozhodně vyřešeny dřív, než s terapií vůbec začne.

Jak to vše souvisí s Psychologií.cz? Terapie bez idealismu skutečně dělat nejde. Když člověk vidí, kolika lidem pomůže změnit život, mrzí ho, že jich ovlivní tak málo. (Ano, zní to strašně pateticky, ale je to prostě tak.) Hlubinná terapie už z vlastní podstaty jde dělat jen s omezeným počtem lidí, ale kdyby se aspoň daly vyvrátit některé obecně rozšířené bludy, na světě by třeba bylo lépe. Práce terapeuta je fascinující jak pro terapeuty, tak pro laiky. Není s podivem, že mnozí terapeuti o svém světě mluví a píší. nemluvě už o tom, že psaní je činnost zábavná, umožňující urovnávat si myšlenky.

Psychologie.cz je ideálním prostorem k naplněním těchto tužeb. Umožňuje psát věci zábavné i poučené, články sloužící k ukojení čtenářovy zvědavosti i růstu. V prostoru, který je buď příliš populární či příliš odborný pro mě představuje zcela unikátní médium nabízející střed. Internetové médium navíc nabízí více prostoru a flexibility než média tištěná a více respektuje specifika každého autora.

Pro nás terapeuty je to samozřejmě i skvělý marketingový nástroj, možnost zviditelnit se i jinak než jen reklamou. Což je skvělé hlavně pro čtenáře. Na to, jak je výběr terapeuta důležitým životním krokem, víme o svých potenciálních terapeutech strašně málo. Psychologie.cz umožňuje v mnohem širší míře než jiná média poznat terapeuty prostřednictvím jejich článků, rad a komentářů.

Psychologie.cz se ptá, jakou má hodnotu pro své čtenáře a žádá o dobrovolné příspěvky. Rozhodl jsem se tento krok podpořit vyjádřením, jakou hodnotu má pro mě jako pro autora. S vědomím, že kvalitní projekt bez zvědavosti a touhy po lepším světě dělat nelze. Ale ani bez peněz. A Psychologie.cz pro mě kvalitním projektem je.

Psáno pro Psycholgie.cz


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

  • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
    / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
  • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
    / Ach ta chemie….
  • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
    / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook