MUDr. Tomáš Rektor / Blog > Příliš těsná kůže

Příliš těsná kůže

7. 1. 2013 / autor: Tomáš Rektor

Odcizení je pohromou moderní společnosti. Odcizili jsme se přírodě a odcizili jsme se sobě. Umělý život v umělém světe.

Nedávno jsem byl na přednášce ekonoma Tomáše Sedláčka, kde byl jako příklad užit kondom. Co už může být jasnější? Sex bez sexu. Sex zbavený základní funkce, rozmnožování. Lidi spolu spí a vlastně nespí. Opravdu to tak je?

Lidská sexualita má několik záhad. Jedna z nich se jmenuje skrytá ovulace. Zatímco u většiny zvířátek dá samička naprosto jasně najevo, že je správné období pro páření, u lidí ne. A zatímco většina zvířátek se slušně páří v určitá období roku, lidi to dělají pořád. (Pejskaři namítnou, že třeba pes to taky zkouší pořád. Zkouší. Ale až když začnou fenky hárat, dostane to ty pravé grády.)

Vypadá to nesmyslně. Porodit dítě uprostřed zimy je prostě nesmysl. Oč lepší je zvířecí řešení, načasovat porody na příznivější období. Sex  spotřebovává spoustu energie. A nejen sex samotný, ale všechny ty hrátky kolem něj. Pořád se snažit, aby byla samička povolná, pořád si ji hlídat. Trvalá sexuální připravenost taky znamená nepřetržitou možnost nevěry.

A co když právě to je odpověď? Samička, která stále láká svou sexuální přitažlivostí udržuje nepřetržitý zájem mužů. Nepřetržitá péče, nepřetržitá ochrana.

Další teorie mluví o tom, že skrytá ovulace nahrává ženám při nevěře. Partner neví, kdy si ji hlídat. Navíc, když už nevěra praskne, neví, jestli dítě je nebo není jeho a je menší šance, že je (a partnerku) odvrhne či rovnou zabije.

Proč by vlastně nevěra měla být tak podstatná? I psychologie začíná přičichávat k teorii her, k teorii zabývající se optimálními strategiemi.

Z biologického hlediska je cílem jedince předat geny dalším generacím. Mít děti a vnoučata. žena má vlastně dvě hlavní strategie, jak to provést. Buď si vybere muže pečujícího, který se bude starat o ni i potomky. Zajistí jim co největší komfort, zvýší šanci na přežití. A nebo si najde samce atraktivního, který sice pečovat nebude, ale bude mít pravděpodobně potomky, kteří budou atraktivní pro další generaci. Podlehne-li děvče Miku Jaggerovi, není pravděpodobné, že by Mik přebaloval a tlačil kočárek, ale zdědí-li synek po otci talent, děvčata mu budou taky padat k nohám a o vnoučata nebude nouze.

Jistě, že jsou pečující krasavci, ale častěji si musí žena vybrat jednu z dvou možností. A jaká je její optimální strategie? Najít si hodného, pečujícího muže. A zahnout mu s atraktivním svůdníkem.

Celá teorie má jeden háček. Bylo by přeci lepší, kdyby si žena mohla vybrat. Kdyby ovulace byla skrytá pro muže, ale ne pro ženy.  Možné vysvětlení? Ženy, které poznaly svou ovulaci, se během ní vyhýbaly sexu. Mohly si užít všechny výhod sexu bez bolesti porodu. Své geny však předaly spíše ty, které tuto schopnost neměly.

Teorií je samozřejmě mnoho. Velmi často se z nich ale vyplývá, že desítky, či spíše stovky let lidé souloží spíše pro zábavu. Že se snaží během sexu zabránit početí. Žijí v pevných svazcích, ale často jsou si nevěrní. A sex se používá k obchodu a k manipulaci.

Muži na tom nejsou o mnoho lépe, nevěra může znamenat snadnou výhru v podobě potomka o kterého nemusí pečovat. A to nemluvím o genech našich prapradědečků, kteří znásilnili naše praprababičky.

Promiskuita? Prostituce? Znásilnění? Tak že si představuji lidskou přirozenost?

Ano, přesně tak. Ale tím příběh nekončí.

K lidem patří kultura a náboženství a tak neodmyslitelně, že i zde lze hovořit o lidské přirozenosti. Obé obrušuje hrany. Tlumí nejdivočejší projevy sexuality a destruktivity. K lidské přirozenosti patří mít morální zásady, etický kodex. Či jen strach z trestu, strach z boha či z vyloučení z komunity. Jako kdyby měl člověk dvě přirozenosti. jedna překrývá a zušlechťuje tu druhou.

Ale jako kdyby ta druhá, ta kulturní, nám byla příliš těsná. Jako příliš malé šaty, které si člověk občas musí rozepnout, aby se mohl nadechnout.

Jako děti, které jsou vzorné a poslušné, ale občas je přepadne touha ničit a škodit.

Jako dospělí, kteří se občas musí opít, aby vyváděli věci, které by za střízliva nevyváděli.

Jako neurotici, kterým jejich vlastní agresivní či sexuální já proniká do jejich dokonalého světa a musí se mu bránit úzkostmi, panikami či obsesí.

A jak je to  tou přírodou? Stejně jako patří k lidské přirozenosti kultura, zjemnění a potlačení instinktů, patří k ní i zjemňování přírody. Budování obydlí, vesnic, měst. Tak jako se lidem mnohokrát podařilo vybudovat náboženské systémy, ve kterých nešlo téměř ve zdraví přežít, stejně tak umí budovat strašlivé domy a strašlivá města. Ale i to je přeci přirozené.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

  • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
    / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
  • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
    / Ach ta chemie….
  • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
    / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook