MUDr. Tomáš Rektor / Blog > Prorok se nesmál

Prorok se nesmál

7. 1. 2015 / autor: Tomáš Rektor

Vyvraždit redakci humoristického týdeníku zní samo o sobě jako špatný vtip. Nebo možná vtip ve stylu autorů Charlie Hebdo.

Jenže to není poprvé, kdy se kvůli vtipu vraždí. A shodou okolností jsem se právě vrátil ke knize Jméno růže, kde se vraždí –  kvůli pojednání o komedii.

Tyto vraždy, podobně jako mnoho dalších, můžeme vnímat jako výplod chorého mozku a nebo se snažit pochopit.

Proč si vtip zaslouží smrt. Oko za oko, zub za zub není jen výzvou k pomstě, je i výzvou, aby trest byl adekvátní. Vtip je tu stavěn na roveň vraždě.

Vtip skutečně vraždí. Vraždí čest a vraždí řád. I my obdivujeme světy, kde je urážka cti trestána smrtí. Čest rytířů. Samurajů, pro které nebyla největším trestem smrt, ale život s hanbou. Dumasovi mušketýři bijící se kvůli křivému slovu na život a smrt.

Jenže to je minulost. Minulost lidstva, ale i minulost nás samých.

Lidská mysl se rodí z chaosu, plném nebezpečí, nástrah a ostrých hran. Chyba znamená rozpad, zkázu, smrt. Svět je buď dobrý a nebo zlý, nic mezi tím a  dobro a zlo je třeba oddělit ohnivou hradbou. Jinak se smísí. Znečistí. A sebemenší nečistota znamená naprostou zkázu.

Co není bílé, je černé.

Vtip je jako sen. Používá stejné nástroje. Přináší stejnou úlevu. A radost. Používá paradox. Záměnu významů, hraje si se synonymy a homonymy.

Bourá řád, oslavuje chaos, tvrdí, že bílá je černá a ještě se z toho těší. Vtipu se můžeme smát, pokud věříme, že náš svět je dost pevný na to, aby se nerozpadl. Nezničil. Pak je vtip oslavou našeho vítězství nad chaosem. V opačném případě je smrtelným nebezpečím. Jako dítě křičící, že král je nahý.

Smích je vášeň. Stejně jako sex. A stejně jako sex může být krůčkem, který bourá zavedený řád.

Není náhodou, že totality se bojí obojího.

Že obojí zakazují. Omezují. Regulují.

Totalita, kterou jsme zažili my, byla smíchu a lásky plná. Ale smíchu povoleného, nuceného, který měl maskovat, ne odhalovat. I u nás se za vtipy trestalo.

 

Těžká doba si zaslouží mravních závěrů. Strach z vtipu je znamením nezralé mysli. Stejně jako strach z odlišnosti. I v tom je strach z chaosu, ze znečištění. A jak už to v naší duši bývá, opačné extrémy jsou zpravidla totožné. Kdo hlásá čistotu bývá sám špinavý. A kdo vidí zlo a odlišnost všude se často podobá tomu, kdo je nevidí vůbec…


Komentáře

 1. 8. 1. 2015 10:35 / Janna

  Teď si připadám jako z toho vtipu: potká se žid a ateista a začnou se bavit o muslimech…

  Článek mě překvapil – rozumím mu tak, že muslimové patří do jednoho pytle – pytle nezralých totalitních duší.
  Jenže tu redakci vystříleli dva pošuci. Sice to byli muslimové, ale byli to taky muži, nejspíš byli hnědoocí a určitě měl každý dvě ruce. Nebudu se kvůli tomu bát mužů, hnědookých ani dvourukých.

  Jsem přesvědčená, že tihle dva pošuci si jen našli hůl, kterou zbijou psa. Kdyby nebyli muslimové, budou, co já vím, třeba ekoteroristi. Využili náboženství, náboženství nevyužilo je.

  Úvahy o tom, že celá jejich společnost je nezralá a totalitní, společnost polarizují. A tam, kde jsou takové protipóly, roste strach. A nenávist.

  • 19. 1. 2015 14:57 / Jaroslava Švajcrová

   Copak nevidíte, jak nelidská a nenávistná je tato ideologie ? Nebojím se hnědookých mužů, jeden z nich byl dokonce mým manželem a jsem si jistá, že byl obouruký; nechápu však jak Váš příklad souvisí s realitou toho, co v muslimském světě existuje.

 2. 8. 1. 2015 11:58 / Richard

  Dle mého tohle dělaj lidi, pro něž je náboženství neurotický únik – ztotožnění a projekce vlastní hodnoty do symbolu – islámu, který pak v podstatě získává zástupnou narcistní povahu, současně také plní funkci Superega – ochrany. Pokud dojde k jeho zesměšnění, dochází v podstatě k zástupnému útoku na narcistní ego a pocit jistoty z ochrany Superega – autority – k rozbití iluze vážnosti a váženosti, s čímž se tahle narcistně chorá mysl nedokáže vypořádat. Iluzorní hodnota ega promítnutá do symbolu islámu je pak zesměšněním zcela zničena. Dochází k ponížení nafouklého ega i autority, která jej jakoby chrání, ego se pak v reakci na pocit ublížení a křivdy mstí. To jsou také primitivní mechanismy, dle mého, které fungují i na kolektivní úrovni – kolektivní ztotožnění, kolektivní hodnota, symbol, projekce, skupinový narcismus, komplex méněcennosti, atd.
  Systémy různých náboženství jsou vynikajícím útočištěm chorých myslí, tito lidé pak v podstatě vytváří jakési vnitřní sektářské nebo fundamentalistické – bigotní skupinky. Tím ale netvrdím, že víra ve Vyšší moc je špatně, to vůbec ne.
  Tohle, co předvedli ti islamisti, je prostě jen mstivá reakce na silné narcistní zranění skrze karikovaný symbol ztotožněný s egem a Superegem. Ne čest, ale narcistně zbubřelé a ohrožené ego utrpělo zranění. Jsou muslimové, kteří se s karikaturami dokáži vypořádat v pohodě, neuráží je. Jsou zralí a maj pevnou sebehodnotu.
  Ty samé narcistní mechanismy je možné vidět ale také v křesťanství, jen to v našem sociálním prostředí drží naštěstí pod kontrolou systém světských hodnot a práva, už delší dobu. Jinak je to podobné – jedna pravda, kterou máme my, ta nejlepší – a to jsme my, ti nejvíc úžasňákovi – a to si o sobě musíme myslet, protože někde uvnitř se cítíme tak bezcenní, malí, slabí a bezvýznamní.
  Ostatně i Freud byl trochu dogmatik, taky při příležitosti objevu nevědomí prohlásil, „jsme majitelé pravdy“:-)

 3. 19. 1. 2015 15:15 / Jaroslava Švajcrová

  Vynechala bych pojmy jako ‚ego‘ a ‚superego‘, pokud se nejedná o rozhovor mezi odborníky, ale nevadí. Možná si mohu oba pojmy vygooglovat. No, nevadí.
  Já jsem si spolu s Freudem naopak jistá tím, že jediný, kdo vlastní pravdu, jsme my lidé. A naše nevědomí nemá s tímto prohlášením naštěstí nic společného.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

 • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
  / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
 • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
  / Ach ta chemie….
 • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
  / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook