MUDr. Tomáš Rektor / Blog > Psychiatrův rok

Psychiatrův rok

18. 11. 2013 / autor: Tomáš Rektor

Tak už je to tu zas. Zima, mlha, tma, hlavní sezóna depresí je tady! Kdo si je nestihl pořídit do dušiček, pořád má šanci na last time. Na podzimní deprese není nikdy pozdě. A kdyby snad, nebojte, pozvolna začnou přecházet do depresí předvánočních.

Znáte to. Narvané obchoďáky, všude samí losi, Santa Klausové.. Co komu koupit.. A blížíme se k hlavnímu hitu, Vánocům.

Buď jste sami, a to je špatně. Nebo s rodinou, to je taky špatně. Protože rodina se tváří, že se má ráda, ale nevydrží to déle, než do kapra. Když vezmeme i setkání s rodinou širší, máme vystaráno minimálně do Novoročních depresí!

Zase rok za náma, zase se nic nezměnilo… Takže je čas na novoroční předsevzetí, která, když jsme dobří, nám vydrží možná i dva týdny, což je pořád polovina z toho, kolik nám vydrží ponovoroční deprese. Tentokrát jsme to s tím přestáváním kouřit mysleli přece vážně, ne? Výjimkou jsou ti, co na Nový rok přestali pít. Do týdne nemají depresi, ale delirium. A že jsme je varovali..

Pomalu se blíží deprese z příliš dlouhé zimy, jenže mladí by tak dlouho nevydrželi –  znáte je, jak jsou teď strašně netrpěliví, tak si importovali Valentýna. A zase. Jste sami, špatně. Nejste sami – no představovali jste si to jinak. Srdíček bylo moc nebo málo, a nebo prostě neměly ten správný odstín růžové…

A už je tu ta slíbené příliš dlouhá zima. Jaro jako kdyby už stálo za dveřmi, už je cítíte ve vzduchu, ale ne a ne přijít. Na rozdíl od od deprese.

A pak už je tu klasika, deprese jarní. U někoho za to můžou vitamíny, u někoho třeba to, že po půl roce sundal kožich, ale přesto pořád vypadá jako medvěd..

A nezapomínejme na státní svátky, stát se přeci o občany musí starat a o podnikatele zvlášť, a umístit mezi vrcholící jarní deprese daňové přiznání… no dušičky by byly příhodnější, ale ani toto není špatné.

Pro mladé je tu první máj, lásky čas, starším se blíží dovolená. Už loni jsme si řekli, že na ni budeme šetřit včas, že? Poté, co rodina přežije debatu, jestli do Norska nebo do Afriky, a odjede zase na chalupu, si vzpomene, že loni nebyla nejhorší ta uřvaná rodina na vedlejší dece, ale prostý fakt, že lidé, kteří se úspěšně celý rok vyhýbají bližšímu kontaktu, najednou musí týden, nedej bože dva, trávit spolu. Možná dokonce bez internetu. Bez televize ne. To by bylo na vraždu.

Ale abychom byli upřímní, léto je pro nás, psychiatry, docela slabota. Ještě, že je tu září. Lidi se vrací z dovolených, do vánoc daleko, zato k té hromadě papírů,co se nashromáždila za léto zatraceně blízko….

A už se nám blíží dušičky, že?

 


Komentáře

 1. 19. 11. 2013 13:37 / Ondřej Straka

  Hm, ještě že jsem na tom lépe, tedy až na tu Vánoční, ta je opravdu vlezlá :-).

 2. 19. 10. 2015 22:11 / Andrea

  Vtipné:))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

 • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
  / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
 • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
  / Ach ta chemie….
 • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
  / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook