MUDr. Tomáš Rektor / Blog > Špatné vztahy

Špatné vztahy

25. 4. 2013 / autor: Tomáš Rektor

Jak poznám špatné vztahy?

Dobře si pamatuji na jednoho z mých prvních klientů. Řešil problémy se vztahem. Slečnu měl rád, ona jeho, jenže se tam pletl ještě někdo třetí, rádoby kamarád, a nedalo se to vyřešit. Tehdy jsem v tom měl jasno. Měl by se k tomu postavil jako chlap a vyříkat si to buď s ním nebo s ní. Jádro vztahu je zdravé, to je jasné.

O pět let později jsem pracoval s velmi podobnou situací. I tehdy jsem měl docela jasno. Vztah se evidentně rozpadá, klient se snaží udržet neudržitelné, a prostě by se měl naučit ukončit vztah a vyrovnat se se ztrátou.

Jaký byl rozdíl mezi oběma případy? Zatímco v prvním případě jsem byl v podobné situaci jako klient a snažil se situaci zachránit, v druhém případě jsem se marně snažil ze vztahu odejít.

Prostě byl můj pohled na klienta ovlivněn mými vlastními nevyřešenými problémy. Protipřenos se tomu říká. Už dávno víme, že protipřenosu se nelze plně vyhnout a ani by to nebylo žádoucí.  Ale je naší povinností zanášet terapii vlastními problémy co nejméně.

Samozřejmě, že jsem ani jednomu klientu svůj názor neřekl. Ale oni to stejně nějak vytuší…

Od té doby si uvědomuji, že když se bavíme o klientových vztazích jsem ještě ve větším pokušení zamořit vše vlastními tématy než kdy jindy. A že prostě mám dělat svou práci, to znamená , zabývat se psychikou klienta a ne tím, jestli ho slečna má ráda nebo ne. O tom já nemůžu vědět zhola nic. Jistě že klienti v nouzi potřebují radu a útěchu, ale má práce je pracovat s tou potřebou, ne ji naplnit. Něco jiného je  pomoci pacientu nést bolest a něco jiného je zahnat ji falešnou útěchou.

Tak jsem se hezky vykroutil z otázky, jaké vztahy jsou špatné a jak si je lidé kazí. Ale některé vztahy skutečně špatné jsou, ne? Jistě, třeba vztahy, kde je jeden z partnerů týrán. Tam mi vždy připadal profesionální odstup neetický a klientům jsem více méně naznačoval, že by se měli rozejít. Jenže oni to stejně většinou ví a ve vztahu prostě zůstávají, protože to neumí jinak. A velkým poučením pro mě byla nedávná klientka, která se rozhodla ve vztahu zůstat a změnit rovnováhu tak, aby jí přestal ubližovat. A povedlo se jí to.

Dráždí nás vztahy značně asymetrické, kdy děvče zbožně čeká, až si ho chlapec všimne a on si užívá jejího obdivu. Ale je ten vztah špatný? Při pohledu do hloubky zpravidla zjistíme, že přestože je mizerný, je to nejlepší vztah, jakého jsou dotyční (v této fázi života) schopni.

Tak snad jedinou situací, kdy klientům do vztahů skutečně mluvím je, když hrozí týrání či zneužívání dětí. Ty se bránit nemohou. Jenže na to už je oznamovací povinnost. Takže klienti o tom nikdy nemluví.

Přeci jen nějaké doporučení závěrem? Jak si lidé vztahy kazí? Parafrázujme Cimrmana, lidé mají v problém vztah ukončit, a vztah udržet. Zůstávají v mrtvých vztazích z pouhé setrvačnosti a nebo je naopak opouští při sebemenším náznaku nedokonalosti. A mají dojem, že vztahy se udrží sami. Nedochází jim, že najít partnera a udržet si dobrý vztah je práce na celý život.

A pokud to chcete konkrétněji, tak skutečně existuje kouzelná substance, jejíž přisypání do směsi vztahu by mnohé vylepšilo, zachránilo. A která nápadně často chybí. Jmenuje se respekt. K druhému i k sobě.

 

Psáno pro Psychologii.cz

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

  • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
    / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
  • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
    / Ach ta chemie….
  • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
    / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook