MUDr. Tomáš Rektor / Blog > Kouzelník Žito s mečem

Kouzelník Žito s mečem

25. 11. 2012 / autor: Tomáš Rektor

Naše já se rodí z blaženého chaosu. Nejdříve splýváme v matčině lůně, chráněni před nepřízní světa. Pak přijde první rozdělení. První boj o život. Porod. Po porodu jsme zřejmě nadále s matkou ve vnitřní jednotě. Je naší psychickou součástí. Až po čase ji začneme vnímat jako samostatnou bytost. Pak žijeme ve světě obrů a čarodějů. Jsme všemocné děti všemocných rodičů. (Primární narcismus se tomu říká). Občas z toho jde hrůza, ale skutečná nebezpečí nehrozí. Zašlápnutý brouček jde opravit. Vlk sežere Karkulku a ta mu neporušená vyskočí z břicha. Jenže se blíží další boj. A zas jde o život.

Oidipský boj je jedním ze základů psychoanalytické teorie. Syn touží po splynutí s matou, ale stojí proti němu otec. Syn se chce překážky zbavit, zabít otce a žít s matkou, ale nejde to. Otec je silnější a syn se bojí že za svá přání bude zničen. Vykastrován. Zabit. Pro náš příběh je nepodstatné, zda budeme na tento boj pohlížet z Freudova kontextu sexu a smrti či zda použijeme mírnější slovník. Podstatné je, že ty síly jsou nesmírné.

Boj lze vyhrát jediným způsobem. Smířením obou sil. Pro Freuda zde vzniká superego, svědomí, nástroj umožňující ovládnou touhu, nasměřovat ji jinam. Do vzdělání, tvorby, růstu.

Nebo se lze boji vyhnout. Utéci před ním. Vášně jdou příliš silné, otec příliš hrozivý. Kdo ví. člověk nepokračuje do dospělosti, ale vrací se do dětství. Do fáze, kde vládne chaos. Kde je dítě všemocné a otec ho neohrožuje. Předchozí fáze je podle Freuda anální. Díte se špiní a patlá v hovínkách.

V nich se nelze patlat věčně, člověk vytváří napodobeninu dospělého světa. Jenže bez prožitku, bez vítězství. S vědomím, že ze zásadního boje utekl. Jak se s tím vším vyrovnat? Obrátit vše v opak. Zbabělost v odvahu. Špínu v čistotu. Chaos v řád. A co obrátit nelze, to lze vyvrhnout. Hodit na ostatní. Vlastní špínou znečistit okolí. A aby bylo opravdu jasné, že ta špína s ním nesouvisí, vytáhnout proti ní do boje. Sám, bez bázně. Jak bílej jezdec, co jede tmou.

Jenže je tu agrese. Strašná zášť. Zbraně připravené pro boj s otcem rezaví ve skladech. Zášť vůči světu, že se to nepovedlo. Že klíčový boj nebyl sveden, že se musí stále bát záhuby. Agresi už nelze potlačit ani přeměnit. Stává se z ní svatý boj. Proti všemu nečistému, nebílému.

Boj pokračuje. Kolem zuří válka a špína. A zevnitř zní tichoučký hlas, že to je jen faleš. Domeček z hlíny. Či spíše z hoven. Egu stále hrozí konfrontace, rozpad, záhuba. Boj sílí. Ego je  obehnáno vozovou hradbou, ale nelze vyhrát. Svatý jezdec je víc a víc potřísněn bahnem. Sahá ke kompromisům. Víc a víc se podobá té špíně venku. Hnusí se sám sobě.

Co dál? Teď už má moc a sílu. Teď už by se nesklonil. Pobil by tu pakáž. Jenže jak si vážit sám sebe. Už je jako oni. Zabít se společně s nimi.

To by bylo řešení. Nechat pošpiněného rytíře padnout. A zrodit se znovu. Vrátit se tam, kde bylo ještě bezpečí. Do dětství, do pohádek. Rytíř má moc, ale čaroděj větší. Ponechat si svou sílu, stát se mocným čarodějem, který bude bojovat do poslední kapky krve za moudrého krále.  Ne, už nechce otce zabít. Chce být jeho služebníkem, největším a nejsilnějším. Nechce být jeho mečem. Chce být jeho zlatým drakem, který ho přenese do jiného světa. Jeho klíčem jiným světům. Klíčem králů.

 

Mám chuť napsat klasický dovětek, že podobnost se skutečnými osobami je čistě náhodná. Ne, není. Celý příběh by byl k pláči či smíchu, nebýt toho, že tyto symptomy se objevují u osoby populární.  A nebýt toho, že nikdo z nás plně nevybředl z anální fáze, nikdo oidpiský boj plně nevyhrál. Toto téma v lidech nutně musí rezonovat. Tím spíše, když je pronášeno jazykem srozumitelným masám. Není to tak dávno, co podobná rezonance prohnala komíny pár milionů, které nebyly shledány dost čistými. A s Danielem Landou se rozhodně shodneme na jedné věci. Proti zlu je třeba bojovat.

P.S.:V nedávném rozhovoru v MF Dnes se redaktor pozastavuje nad tím, jak skvěle to Daniel Landa umí s dětmi. Proč by neměl? Vždyť tam bylo ještě bezpečí…. A laskavého čtenáře jsem nechtěl zatěžovat detaily, proč někdo, kdo prohrál odipský boj používá symboly mečů, klíčů… Ale Freud by si myslel své. A další a další detaily. Jak se z hovna stal chrám. Ta fekální kultivace. Všimli jste si? Není nasraný. Ani nasranej. Je nasrán.  Komu to připomíná pojednání o narcismu, není zas tak vedle.

Tento článek vyvolal mnoho otázek. motivy k napsání tohoto článku se zabývám zde.

Žito 44


Komentáře

 1. 25. 11. 2012 18:23 / Marek Dvořák

  Díky za zajímavý článek, který i laikovi osvětlí, co se pod tou kšiltovkou děje :-)

 2. 25. 11. 2012 18:23 / Ondřej Císler

  v šesté větě od konce máte v důležitém slově překlep. Aby Vás někdo neobviňoval, že to něco znamená :-) ? Jinak pěkný text!

  • 25. 11. 2012 20:06 / Tomáš Rektor

   Díky:)

   • 8. 12. 2012 20:41 / Pavel Beneš

    Těch překlepů a chyb tam je bohužel příliš, chtělo by to pozornější korekturu… ale jinak je to rozumné a zajímavé čtení, díky!

 3. 25. 11. 2012 19:29 / Marek

  Freud? V 21. stoleti?!

  • 25. 11. 2012 20:56 / Tomáš Rektor

   Freud. Ve 21. století.

   • 26. 11. 2012 09:43 / Standa

    Zarazilo mě totéž co Marka. Opravdu dneska někdo bere teorie, které v článku zmiňujete (období orální, anální, falické atd.) vážně, jako pracovní nástroj k analýze něčeho? Neříkám, že lze celého Freuda jen tak smáznout mávnutím ruky, jeho přínos je ale přece v otázkách, které otevřel, nikoliv v těchto teoriích, že ano. Jaké jsou evidence, které by je podporovaly a které by nějak zpochybňovaly fakt, že jsou víceméně vycucané z prstu (tj. že to jsou Freudovy představy, že „by to tak mohlo být“)? Jinak s vyzněním článku souhlasím, je zřejmé, že tu jde o nějaký psychický problém, ale je třeba na něj jít s jinou výzbrojí, než s Freudovými teoriemi. To je, jako bychom na ně šli třeba s Máchovým Májem.
    (Teď jsem si přečetl vaše CV, takže je jasné, že se mnou asi souhlasit nebudete :-), tak kdyžtak mi sem prosím dejte nějaký odkaz na zdroje, které Freudovy teorie podporují, opravdu jsem na to zvědavý, dík.)

    • 26. 11. 2012 10:02 / Tomáš Rektor

     Freud je pořád základ, který byl mnohokrát upraven přepracován, ale je tady. je to trochu jako se ptát, archimedes? ve 21. století?? Jasně, že klient ode mě nikdy neuslyší, teď jste v anální fázi a ani si to většinou nebudu myslet, pracuju úplně jinak, než Freud, ale ta teorie prostě geniální je. Btw, máte dojem, že ten popis nesedí?.)

     • 26. 11. 2012 22:23 / Standa

      S tim Archimedem to neni uplne dobry priklad, ale to je nam asi jasne obema, rozebiranim se nebudeme zdrzovat, ze jo :-). Ale jinak ok, cte se to pekne a jak rikate, popis to je dobry, ale nejaka ta zduvodneni bych ja hledal jinde. Me proste jen zajimalo, jak to je s tim Freudem ve vasich kruzich, ze bych se neco dozvedel.
      Poznamka na okraj: Na strance Konzultace mate spatne odkaz, v textu je sice napsano http://www.terapie.info, ale po kliknuti se to snazi otevrit http://www.terapie.infi. Koukal jsem na ty stranky Terapie.info a nevim, kolik maji navstevnost a jestli potrebujete nove klienty, ale z hlediska jejich privetivosti k vyhledavacum (i jineho potencialu) maji velke rezervy.

     • 27. 11. 2012 10:23 / Tomáš Rektor

      Máte pravdu, že ten Archimedes není nejlepší příklad. Freud je jedním ze základů našeho oboru, existují zapálení freudiání a jsou lidé, kteří se mu hodně vzdálili. Pro mě je to prostě jeden z zdrojů, velmi silný. Ale kdž se podíváte na můj článek atentát na krále Narcise, zjistíte, že tam pracuju s narcismem úplně jinaka z Freuda nevycházím. A ano stránky už dlouho volají po změně:)

     • 4. 12. 2012 00:13 / Jan Jedlička

      Je myslím zbytečné se pozastavovat nad freudovským pojmoslovím. Proces dospívání a zrání a situace, kdy tento proces neběží hladce, drhne a dokonce někdy „zařadí zpátečku“ je popsán dobře a srozumitelně. Vlastně je lhostejno (z hlediska ontogeneze),zda je jádro pudlíka v sexulitě,moci nebo něčem jiném. Ty fáze tak prostě fungují (nebo nefungují) Stejně tak jako funguje gravitace a jablko nám spadne na hlavu, – aniž bychom přesně věděli něco o gravitaci umíme popsat,jak působí.
      Narcisové jsou zpravidla majitelé velké porce energie. Hodně záleží na tom, zda ji zapřáhnou správně…

    • 26. 11. 2012 13:41 / bioh

     Freud je pořád základ, ale je čas rozvinout Junga. to IMHO asi měla na mysli i Michaela.

     • 26. 11. 2012 14:46 / Tomáš Rektor

      Ale ono to není zdaleka jen podle Freuda:)

     • 27. 11. 2012 00:27 / petr

      zajimavy a zabavny clanek. jinak mate pravdu, freud je v psychologii a psychiatrii „zaklad“ stejne jako archimedes.

   • 28. 11. 2012 08:53 / Vendula Aubrechtová

    Ale vždyť to víme : Freude, Freude, Freude
    vždycky na tě dojde!
    A myslím, že to myslím úplně ale úplně vážně. Neboť to tak bylo i dvacet jedna století tomu nazad.

 4. 25. 11. 2012 22:40 / Michala

  skvělý. díky.

 5. 25. 11. 2012 22:54 / Pavlína

  Já nechci bejt zlá, ale říct po takovym proslovu lidem: „ Teď o mě rok neuslyšíte…“ znamená z mého pohledu celkem happy end :) A ty řeči o nasazování svého života (ne při zachraňování jiných lidských životů z hořících objektů nebo tak něco, ale při automobilových závodech!!) a o tom, že se Narcis pardon Žito vrátí a bude zúčtování, to snad raději nebudu komentovat. Nicméně kdyby mu to pomohlo, tak mohu slíbit, že já si žádné jeho CD rozhodně nelegálně přepalovat nebudu.
  Váš článek je zajímavou studií, ale z psychologického hlediska mě osobně vedle dštění více zaujala slova jiných lidí o pokoře. A taky humor, noblesa, úcta, umění a další krásné jevy, které kohout Franta a jeho přinašeč asi chudáci neumějí správně vnímat.

  • 26. 11. 2012 13:38 / Martin

   Tak v tom tě podpořím, rozhodně si nebudu nelegálně kopírovat Landovu tvorbu. to opravdu ne.

   • 27. 11. 2012 15:13 / Sandra

    Souhlasím, také nebudu nelegálně kopírovat Landovu tvorbu, mám totiž všechno do něj originál. Ale pokud ještě někdy vydá nějaké nové CD či DVD, nebudu kopírovat ani to. Nebudu ho ani kupovat. Dan Landa pro mě zemřel, přesně jak on to řekl.

  • 29. 11. 2012 18:47 / Bukv

   Myslim, že jako vlivy, který za odpovídající situace na člověka působí, je to popsaný geniálně. Zrovna tak to může být ale horoskopické podobenství. Je někde popsáno, že zabití krále pomáhá? Tvrzení, že dítě je chaos a patlání v hovínkách je vyslovená troufalost! Freud by měl zdůvodnit svoji chorobnou dospělost! ;)

 6. 25. 11. 2012 23:10 / eugen kukla

  Díky!

 7. 25. 11. 2012 23:27 / Blat

  Díky za hezké shrnutí..

 8. 26. 11. 2012 00:31 / Michaela

  Z logického a Freudova hlediska přesná analýza. Rozebráno přesně podle západního přístupu .Nemyslím zle to slovo západního,ale proto, že východní filosofie k tomu přidává ještě tisiciletou tradici zkoumání a hledání člověka sebe sama. Když se,pane doktore, podíváte na Landovu skladatelskou činnost, zjistíte, že šel od Krysaře až ke Králi králů. To znamená, že přešel kus cesty od flétnisty vyhánějící krysy, až po Spasitele. Tudíž, jeho Ego bojuje samo se sebou a se svojí ztrátou vlády. Určitě, jeho výstup a chování se dostalo už na hranici nebezpečnosti, ale mně to spíš připomíná Psychospirituální krizi, která dnes zasahuje mnoho lididček na Západě. A i u nás. Hezky to vysvětluje ve své knize Jck Kornfield-Po extázi prádelna. Je to světový psychoterapeut a také budhista. Landa si prošel přes drogy a meditace až ke stavu vzpoury proti všemu a všem, a neví, že je to vzpoura proti němu samému. Je strašně príma, že vy chlapi dokážete rozumem všechno logicky rozdělit a zaškatulkovat. Ale….stačí jeden německý stařík,který schovává věci neznámo kam ..a pak budete rádi, když si vpomenete, že se máte vyčůrat do mušle. Přiberte ke svému myšlení i ženské cítění a intuici a pak budete lépe rozlišovat i to, co se zrovna rozumem nedá pochopit. Pak se teprve terapeut a psychoanalitik stane komplexní bytostí, která dokáže po mužsku i žensku přijmout všechny polohy bolesti duše. Landa je ve fázi pocitu ohrožení, tudíž stojí před branami „smrti“ svého Ega. To je těžký a frustrující boj a jedinec se v něm může ztratit, nebo i ublížit a nejen sobě. Mladým lidem se líbí(což jest v tomto případě problém),ale bráno z druhého hlediska, svědčí to něco o společnosti, která je kolem nás. Jinak by neměl tolik příznivců. Všimněte si na jeho FB,kolik má fanoušků.A to už je docela varování. Nemám ráda agresi, v žádném případě,ale dobře vím, že krysa,zahnaná do kouta a mající pocit, že už není úniku, jde do útoku. Pohybuji se mezi nejstaršími, mezi starými i mezi mladými..a tento stav a pocit, jaký prezentoval Daniel, je mezi všemi. Toho bych se opravdu bála. Jste chytrý a moudrý chlap, máte určitě velké zkušenosti, ale jak říká pan kníže, občas mezi vzdělanými chybí obyčejný selský rozum. Když jedna strana nenaslouchá a nereaguje, tak v té druhé narůstá agrese. Ale to Vy určitě víte. Moc si přeji, a přeji to všem nám tady, aby ta Pozitivní evoluce nabrala na síle,aby někteří jedinci nebyly podhoubím budoucího ZLA.

  • 26. 11. 2012 12:51 / Jirka

   Jojo, taky to vnímám jako boj s egem. Velmi silné ego překonat bojem ovšem nelze. Je to zničující bitva. Protože bitvu lze vyhrát jen nebojem, prohrou, přijetím prohry. To závodník a kik-boxer těžko chápe. Alejestli někdy meditoval, tak má šanci.

  • 26. 11. 2012 13:53 / Vyndaan

   Velmi zajímavý postřeh Michaelo, jen pár drobných výtek. Když jsem pročítal Váš komentář, vzpomněl jsem si na Spinozu – ani psychospirituální krize zcela nevysvětluje co se v D. Landovi odehrává, Vaše „diagnóza“ spíše doplňuje Rektorův popis. A k Vašemu ženskému cítění a intuici, proč asi máme muže a ženy? Copak Vy se prozměnu neřídíte více práve intuicí než rozumem? V tom je ta krása, každý z nás upřednosťnuje jiný přístup ke světu. Má smysl poučovat druhé, že příliš přemýšlí či naopak se nechávají přespíliš ovládat emocemi, ale jen v případě extrému. Máte pocit, že zrovna Rektor je případ extrémního nadužívání rozumu?

  • 26. 11. 2012 13:54 / Jiri

   Dekuji. Krasne jste podala presne to co se snazim ze sebe vypotit cele rano.
   Hezky den preji

  • 26. 11. 2012 14:29 / Tomáš

   Váš text je „dokonalý“, Michaelo. Pan Rektor je jistě výborný psycho-analytik, ale k moudrosti ještě špetka chybí.

 9. 26. 11. 2012 00:46 / Jaroslav A. Polak

  Brilantní! ;-)
  Doplním pěkně ilustrační píseň:
  http://www.youtube.com/watch?v=fe79g_AD5t8

 10. 26. 11. 2012 01:31 / Jaroslav A. Polak

  Ale když už si v těchto intencích povídáme o umělcích – a co ti miliardáři s mesiášskými sklony? ;-)

 11. 26. 11. 2012 07:19 / Renata Kalenská

  Skvělé a srozumitelné, díky.

 12. 26. 11. 2012 08:08 / Nadia Rovderová

  Dobře napsané. Díky.

 13. 26. 11. 2012 11:39 / František Chose

  výborný text..nebýt jedné (dokola omýlané a přijnejmenším s odpuštěním trapný) poznámky o milionech letících komínem…toto rádoby strašení historií, je skutečně bolestivá propaganda..člověk vašeho ražení by se k podobným přízemnostem snižovat opravdu nemusel..tedy prosím..Göebblesovskou propagandu si příště odpusťte..nabydete na věrohodnosti..

 14. 26. 11. 2012 11:59 / Marush

  Líbí se mi článek pana doktora, ale taky v tom vidím víc. Myslím, že potřeba „západního“ člověka po spiritualitě a vyššímu řádu je stále větší a jelikož náboženství,které tuto úlohu plnilo staletí je například u nás polomrtvé, lidé se obracejí k různým „kultům“ viz. kartářky, veštci, řády i sekty. Také slyším u Landy zřetelné volání po vyšším řádu, podle kterého by mohl žít a s tím narcismem dětským bych souhlasila, on se pasoval na spasitele, vykupitele, ale ne dospělého, ale toho z pohádek. Takže za mě Freud ano, plus vliv dnešní podivné doby, kdy se lidé smějí,když někdo věří v boha a sami volají věštce….

  • 26. 11. 2012 15:55 / Tomáš Rektor

   Dobrá poznámka. Problém je samozřejmě mnohorozměrný.

   • 26. 11. 2012 17:52 / Martin Jonáš

    … a vstupuje do toho pak neschopnost unést svět se všemi jeho nespravedlnostmi a příkořími jako svobodná osobnost. „Sakra svět má přece být spravedlivý, proč ale není? Kde je ten, co nám to zařídí?“

    • 27. 11. 2012 14:11 / Petra K.

     pan Jonáš – Na to mám svou teorii, že to je přesně symptom věčně nedospělého lidstva. Těch opravdu vnitřně (relativně) svobodných, kteří unesou svou smrtelnost, krutost světa je menšina. Dav, frustrovaná pocitem bezmoci (protože nikdy nedospěl) potřebuje berličku, autoritu, otce, aby se Světem a jeho nespravedlností nezadusil.

 15. 26. 11. 2012 12:23 / Ice Dale

  Tenhle článek je pěkná sračka!!!

  • 27. 11. 2012 23:27 / DeliveringHappiness

   … Dane?

  • 27. 11. 2012 23:28 / DeliveringHappiness

   Tedy pardon! Žito 44?:-)

 16. 26. 11. 2012 12:42 / Jirka

  Freude, Freude, vždycky na tě dojde. Ano, p.Landa se v čemsi hlubinném plácá. Ale vedle Freuda bylo by dobré použít k zamyšlení i Junga…2012, všechno trošku graduje s KONCEM SVĚTA, i ten prezidentský „boj“ o Hrad – se nám pěkně sere. Sračky tak nějak patří k české povaze. Už jen ty posrané ulice. :-)) A politici jsou vlastně obrovití taťkové, kteří nás nemilují. Jak to zpívá nový Slavík Klus? „Zas 4 roky v prdeli“.

 17. 26. 11. 2012 13:02 / Josef Šťastný

  ..nicméně že by to Landovo producírování nemělo svoje dobré místo v současném společenském dění, to si nemyslím. Bez těch jeho kamínků by tahle mozaila byla chudší.
  Zrovna tak jako bez Václava Klause a nebo pana Kájínka.
  Mimochodem pana presidenta už jste pane Rektore také takto
  odborně pojednal? Landou používaná symbolika je řekl bych archetypální a jaksi osvědčená.
  A jakpak je to s těmi našimi volenými zlojedy?
  Vyjadřuje se někdo z nich „na vlastní triko“ jako ten pan Landa?

  :-)

  • 26. 11. 2012 15:56 / Tomáš Rektor

   Ve chvíli, kdy používá jasné odkazy k nacismu, přestává pro mě být zajímavou částí mosaiky. K panu presidentovi viz Atentát na krále Narcise.

   • 26. 11. 2012 18:58 / Martin

    Odkazy k nacismu???

    • 28. 11. 2012 02:03 / Monika

     Ano, je to tak. Runy 44 připomínají v písmu SS. Symbol je podobný svou barevností a i formálním vyzněním. Řád Ordo Lumen Templi / srovnání nacistický řád Ordo Novi Templi /. Turné Orlíku s vlajkou, používající 3 pruhy přesně jako protektorátní vlajka… A další a dlaší…
     Rozhodně to není žádný neškodný beránek!
     viz tento článek http://www.lidovky.cz/ln-landa-zve-na-turne-protektoratni-vlajkou-fz6-/ln_domov.asp?c=A080302_210411_ln_domov_nev

     • 2. 12. 2012 23:55 / d@rkWolf

      Landa není nacista, ale nacionalista, patriot. A nacionalista!=nacista. A texty Orlíku jsou v tomto směru více než výstižné.

 18. 26. 11. 2012 13:04 / Josef Šťastný

  ..nicméně že by to Landovo producírování nemělo svoje dobré místo v současném společenském dění, to si nemyslím. Bez těch jeho kamínků by tahle mozaila byla chudší.
  Zrovna tak jako bez Václava Klause a nebo pana Kájínka.
  Mimochodem pana presidenta už jste pane Rektore také takto
  odborně pojednal? Landou používaná symbolika je řekl bych archetypální a jaksi osvědčená.
  A jakpak je to s těmi našimi volenými zlojedy?
  Vyjadřuje se někdo z nich „na vlastní triko“ jako ten pan Landa?

  :-)
  P.S.
  Můj článek není duplicitní a rád bych ho odeslal pane redaktore.
  Děkuji.

 19. 26. 11. 2012 13:07 / Damián Kastner

  Pane Doktore,

  s prominutím je mi z vás na blití. To, co tu píšete, je vaše subjektivní házení špíny na někoho jiného. Používáte k tomu jméno slavného psychologa, který žil v jiné době a řešil jiné problémy; navíc i v těchto souvislostech je jeho teorie zastaralá. A co víc, vy jste jeho teorii pouze využil k pošpinění někoho jiného zřejmě proto, že se vám moc hodila do krámu slova anální fáze, a že můžete v souvislosti s někým, koho vy čistě jako osoba – ne jako odborník, nemáte rád, psát o hovnech. Rád bych upozornil všechny, že to, co tu pan Tomáš Rektor píše, nemá s diagnostikou nebo analýzou člověka pranic společného. Nebo snad ano? Pletu se? Pak si odpovězte na otázku: měl jste s panem Landou byť jedno jediné psychoterapeutické sezení? Pokud ne, pak mi nezbývá než být znechucen tím, že používáte Freudovo jméno a svůj titul k vašemu osobnímu házení hoven na pana Landu.

  • 26. 11. 2012 16:00 / Tomáš Rektor

   Názor samozřejmě je subjektivní, termíny používám proto, že to v něm vidím, můžu se plést. Psaní o lidech, které neznáme, je skutečně eticky velmi problematické, ale nejsem zdaleka jediný kdo tak činí. Ano, i Freud to dělal… Kdyby u mě pan Landa byl byť na jediném sezení, nebyl bych o něm psal. Pokud mu křivdím, tím lépe a v tom případě mu patří má omluva.

   • 27. 3. 2013 21:18 / Franta

    K tomuto mně napadá pouze jediná připomínka. Kdysi jsem viděl dokument ve kterém za 2.s.v. psychologové pouze na základě projevů A. Hitlera dokázali vypracovat psychologický posudek z nějž vyplývalo, že pokud bude německo poraženo spáchá A.H. sebecraždu, ale i spousta dalších věcí, které se potvrdily. takže není až tak nemožné posuzovat člověka na dálku. Co se týče mého názoru na Žita, je více než žřejmé, že ten člověk zamrzl někde v 16ti letech věku. Ovšem dokud svého „postižení“ využívá ke tvorbě umění či sdružování slušných lidí pro pomoc své vlasti jak tvrdí nevidím v tom nic závadného. Nevšiml jsem si, že by sdružoval a vyzbrojoval nějaké úderné oddíly a pokud používá starogermánské runy považuji za provokaci, aby se o něm více mluvilo. Debata by spíše mohla vzniknout na téma, koho kdy nějaký symbol zavraždil? Nejsou to náhodou lidé kdo vraždí?? Dalajláma nosí na oděvu svastiku tak ho zavřeme až přijede.

 20. 26. 11. 2012 13:36 / Ondřej Almássy

  nejsem si jistý, zda se toto dá usoudit z jednoho vystoupení, nechci se pouštět do úvah o Landovi, moc ho nesleduju, dle freuda to všechno sedí, ale co když je to jenom jeho specifický druh humoru.
  Někdy mě příjde, že psychoanalytici i psychologové neumějí jednat s lidmi, kteří se neberou moc vážně, nebo ještě hůř mají pocit že duševně zdravý jednice bere život, sebe a zejména svoje mluvené a psané projevy smrtelně vážně a pokud tomu tak není je nutné léčit.

  • 26. 11. 2012 16:01 / Tomáš Rektor

   Pokud je to jen vtip, budu klidnější, dvě čtyřky ve tvaru ss jsou za čárou mého smyslu pro humor. A vězte, že pracovat s lidmi, kteří se berou moc vážně je vlastně docela nuda.

   • 26. 11. 2012 17:15 / Ondřej Plachký

    Nejsem si jistý, jestli Landa sám chápe ty dvě čtyřky jako bytostně spjaté s SS jako nacistickou organizací, jak si ji každý hned vyobrazí. O to děsivější to ovšem může být. Myslím si spíš, že šel dál a hloub a pouze vychází ze stejného mystického základu, který použilo před ním SS při vytvoření svého symbolu (a nejen symbolu). Čímž se dostáváme zpátky de facto ke kouzlům, což mi na momentální situaci sedí víc. Skoro to vypadá (soudím podle vývoje jeho tvorby a názorů), že se zabýval nacionalismem až se dostal k mystice a té pak zcela propadl. Osobně bych řekl, že on sám sebe nebude chápat jako následovníka SS a bude se od nich (i vnitřně) distancovat. A jestli ano, tak si od nich chce vzít jenom to „dobré“. A věřím tomu, že on opravdu chce pro lidi udělat něco dobrého. Asi bych se ale pouštěl na velmi tenký led, kdybych tvrdil, že to opravdu pro všechny dobré bude.

    Tím nechci v žádném případě říct, že bychom to měli brát na lehkou váhu. Protože najednou tak máme velice oblíbenou osobu, která nese dost chytlavé poselství („chci aby bylo líp“), které navíc může pro mnohé znamenat naději. Naštěstí pro nás se dost zdiskreditoval svým novým jménem. Kdyby zůstal Landou, tak by to bylo daleko nebezpečnější.

    Celkově to tedy celkem zapadá do vašeho výkladu pane Rektore a nemyslím si, že to Landa bere jako humor. Spíš tomu opravdu věří. Pokud by to byl jenom humor, tak by popřel celých 44 let svého předchozího života. Ostatně stačí si přečíst rozhovor, který dnes vyšel na IDnes a je to myslím, celkem dost jasné.

    • 26. 11. 2012 17:17 / Ondřej Plachký

     Trochu jsem se v tom zamotal, ale doufám, že to dává trochu smysl.

    • 26. 11. 2012 17:42 / Tomáš Rektor

     Pěkné to je. taky věřím, že je idealista, ale už z výrazu “ brát si z ss to dobré“ mě mrazí. Se svou minulostí ty symboly nemůže neznat.

     • 26. 11. 2012 21:59 / Ondřej Plachký

      Určitě zná jejich spojení s SS (ostatně si myslím, že přes svůj obdiv k SS se právě k té mystice dostal – taky mě ani nenapadá odkud jinud). Ale ty znaky a tu mystiku prostě nevymysleli SS, ale pouze z ní čerpali. A to je právě to, co by mě osobně zajímalo, jestli si to vnitřně spojuje s SS nebo se severskou mystikou jako takovou. A já se domnívám, že spíš jde hlouběji do historie.

      Člověk si hold musí uvědomit, že SS nejsou destilované zlo. Něčím celá ta nacistická propaganda a celý ten systém, musel být pro ty lidi zajímavý, přitažlivý a dávat jim naději. Kdyby byl krutý pro všechny, tak by tomu nepodlehlo tolik lidí. Ostatně celé by to bylo na delší debatu, protože tohle není tak černobílé, aby to dokázalo postihnout pár znaků v komentáři :)

   • 27. 11. 2012 08:43 / Tomáš

    Landu tedy nemusím, chci ale připomenout, že ty dvě čtyřky jsou jeho věk. 44 let. V tomto věku ze zrodil jako kouzelník Žito. (Chápal bych odsuzovat ho za 88, to už je symbolika poměrně vžitá, ale 44? Nepřeháníte to.)

    • 27. 11. 2012 10:16 / Tomáš Rektor

     Jestli to přeháním, tím lépe. Podívejte se na tvar čísla 4 na jeho zádech. To je to, co mi vadí nejvíc. Btw, v runových abecedách se číslo 4 píše jinak…

    • 27. 11. 2012 15:29 / Soňa Višněvská

     44 používají naci uskupení jako nežalovatelný zástupný symbol 88.

    • 28. 11. 2012 02:13 / Monika

     Omlouvám se, že vkládám dvakrát, ale je nutné vědět více o Danielu Landovi více: Vlajka Žita 44 je mimojiné podobná svou barevností a i formálním vyzněním. Řád Ordo Lumen Templi / srovnání nacistický řád Ordo Novi Templi. Turné Orlíku s vlajkou, používající 3 pruhy přesně jako protektorátní vlajka… A další a dlaší…
     viz tento článek http://www.lidovky.cz/ln-landa-zve-na-turne-protektoratni-vlajkou-fz6-/ln_domov.asp?c=A080302_210411_ln_domov_nev

 21. 26. 11. 2012 13:40 / Ponrepo

  díky za bezva článek

 22. 26. 11. 2012 13:56 / Deny

  Nekupujete jeho CD a přepalujete je. Jde jinam a vydělá víc. Opona padla a vy řešíte „oponu“.
  Nic víc a nic méně.

 23. 26. 11. 2012 14:25 / Martin

  Tak teď by mi bodla analýza ve stylu transakční, ve které malý chytrý profesor žaluje na velkého a samostatného dospělého, schovaný za bukem, za titulem a v bezpečí, bez hrozby konfrontace. Myslím, že nezbývá než gratulovat. Takže gratuluji malý génie. :o)

  • 26. 11. 2012 16:04 / Tomáš Rektor

   I to je možný úhel pohledu. Btw, až mi někdo z jeho stoupenců zkusí ručně vysvětlit, co si o mých názorech myslí, jak mi tituly pomůžou? A pokud jste slyšel sobotní proslov, připadá vám ten nápad zas až tak nesmyslný?

   • 26. 11. 2012 19:35 / Martin

    Nejsem si jistý, který nápad myslíte. Pokud jde o váš nápad zpracovávat analýzu na dálku, případně na základě mediálního obrazu, jsem toho názoru, že jde o profesní propad. Sobotní proslov jsem slyšel. Vašich občasných příspěvků na psychologii.cz si nesmírně vážím. Psychologie dneška má dle mého názoru nekorektní možnost dehonestovat kohokoliv. Psychologie není etika, to jsem pochopil.

    • 27. 11. 2012 10:15 / Tomáš Rektor

     Zda se má či nemá terapeut vyjadřovat k veřejně známým osobnostem je velmi obtížná otázka a hodně jsem váhal. Ale do úvah, co se děje pod povrchem některých slavných a mocných se pustilo mnoho renomovaných světových psychologů a jako propad to nikdo nebral.

     • 28. 11. 2012 01:08 / Martin

      Tak to jste se patrně zařadil do skupiny renomovaných, světoznámých psychologů. Mohl jste se vyjádřit jako člověk, nikoliv jako jeden „z rodu Rektorů“, nikoliv jako psychoanalityk. Vaše obavy chápu, jsou oprávněné. Já osobně i přez své kořeny zůstanu v první řadě člověkem. Mějte hezký den.

 24. 26. 11. 2012 14:34 / Jose

  Tuny intelektuálských sraček o ničem. Potřeboval se prostě k tomu vyyjádřit, tak se nějakým způsobem vyjádřil. Je moc fajn že kdejaký intelektuálský póvl ví přesně o co jde ale jinak drží hubu a asi se mu v naší (je ještě naše?) krásné zemi moc a moc líbí…

 25. 26. 11. 2012 14:47 / Eva Dubovská

  Dobry den,
  Jak muzete o nekom, koho nemate dlouhe roky v psychoterapii, vedet celou kazuistiku? Vy jste snad jasnovidec.
  A kdyby jste ho mel v terapii a takhle to tady verejne vykladal, to by sice bylo aspon necim podlozeno, ale bylo by to silne za hranici etiky. Kazdopadne tento Vas pokus o zazracne vesteni mi prijde velmi neprofesionální.
  Bohuzel, je to casty nesvar nekterych fanousku psychoanalyzy (rada bych verila, ze ne profesionalu), vytvareni takovychto domnenek ne na zaklade naslouchani klientovi, ale na zaklade svých vlastnich teorii. Funguje to asi takhle: mame tady medialne provařeného člověka, ma nejaky problem, podivejme se na tu symboliku, a ono to sedi, krasne nam to sedi do toho co ríká taticek Freud! Skvele! Napiseme o tom blog a budeme slavni.
  Odhlednouc od toho, ze psychoanalyza je jen jednou z mnoha teorii, které vysvetluji vznik psychickych problemu, a ze skutecne oidipuv komplex a Freudova vyvinova stadia nejsou empiricky potvrzeny, Vas clanek svedci o zasadnim nedostatku respektu vuci cloveku a jeho indivudualnimu osudu (který se bohudik neodviji od teorii, ani vetsinou nezapada do skatulek). Myslim, ze by jste se mohl nad tim zamyslet.
  Ja bych k Vam napriklad do terapie nesla, protoze bych se bala, ze po prvni schuzce si o mne vytvorite nejakou pohadku, ktera Vam zapadne do nejake Vasi archaicke teorie, a tu pohadku si budete chtit v terapii potvzovat.
  PS. Jen pro jistotu – nejsem fanynka Daniela Landy.

  • 26. 11. 2012 16:49 / Tomáš Rektor

   Máte pravdu, že to je složité téma. Daniela Landu osobně neznám a tím pádem, je můj celý text čirá spekulace. jeho odkazy k nacismu jsou pro mě průšvih a nechce se mi mlčet, použil jsem tedy nástroj, který umím. Navlékl jsem jeho příběh na příběh podobný, jestli jsem se trefil, nevím. Pochybnosti, zda to udělat, jsem měl. A klienty zacházím úplně jinak.

   • 26. 11. 2012 16:56 / Eva Dubovská

    diky za odpoved, vazim si tu uprimnost.
    ok, chapem.

  • 26. 11. 2012 17:57 / orbital

   Vedecky nedokazete nic, veda pouze vyvraci. To muzete uplne stejne nadavat atomovemu fyzikovi, ze jeho atom stejne nikdy nikdo nedokazal a nevidel a kdyby ho videl, tak buhvico videl…

   No a nadto je tahle cela popperovska metodolgie beztak jen vabnicka pro celou vedu. To co se pocita jsou vysledky.

   A v tom silenstvi co ted globalne prichazi se budou pocitat prave psychoanalyticke postupy, ktere na nejake individiium skutecne dost dlabou. To co je jejim tezistem jsou velmi neindividualni pribehy (=myty).

  • 27. 11. 2012 23:15 / jana

   Text pana Rektora mě docela pobavil a myslím, že se jím ničeho špatného nedopustil – o porušení etiky nemůže být řeč, Landa k němu jako pacient nikdy nedocházel a každá populární osobnost musí počítat s tím, že se k ní bude vyjadřovat kde kdo (zvlášť po takovém projevu). Navíc jsem si nevšimla, že by své postřehy předkládal jako absolutní pravdu… Souhlasím však s Evou Dubovskou, panu doktorovi bych se do rukou taky nesvěřila. Po jednom velmi krátkém a v podstatě náhodném setkání s ním jsem měla pocit, že věci, které máme znát skrze prožitky, on chápe jen rozumově. Obdivuji jeho vzdělání, ale jak psal někdo výše – k moudrosti ještě zrnko chybí. Obecně se mi zdá, že lidé zabývající se psychologií nebo psychiatrií považují svůj obor za ten nejobsažnější ohledně záležitostí lidského chování a prožívání. Mnoho z nich jsou přitom naprostí materialisté, kteří chápou člověka jen jako jednu velkou reakci vyvolávající akce, vyvolávající reakce… Pro mě bude nejblíže člověku vždy filozofie a umění. Jen si představte, co by o Landově vystoupení napsal filozof :-)). PS: žádný psycholog ani psychiatr se mě nikdy ničím nedotkl, nikdy jsem k žádnému nedocházela… To já jen tak, že je mi občas divný, že lidé co mají tolik nastudováno o člověku, mi připadají tak vzdálení od pravdy a života .-). A třeba se pletu, ale napsat jsem to chtěla.

   • 3. 12. 2012 15:24 / Petr

    Jo, jo, a jen o patro níž – devět z deseti sexuologů zase jistojistě ještě nebylo s nikým pod jednou peřinou.

 26. 26. 11. 2012 15:22 / Hana Žaloudková

  Landův projev na Slavíkovi je podle mě velmi agresivní a přinejmenším podivný, působil na mě jako varování. Disociace na Kouzelníka sice vypadá jako další umělecká forma, ale její hlavní zpráva je taková, že k tomu, co má v plánu, musí nejdřív zabít slušného člověka v sobě. Otázkou pro mě ale ani tak není, co se stalo, ale co se děje a může dít. Landa podle mě začíná být ztracený ve svém světě, který na mě zvenčí působí černobíle. Co teda bude za rok? Můžeme si být jistí, že se u něj nerozjel psychotický proces? Až přežije své hazardování se životem, pochopí, že je vyvolený a vezme spravedlnost do svých rukou jako Breivik? O to se ostatně možná postará i některý z jeho 9000 fanoušků na FB, až s úlekem zjistí, že šlo jen o propagaci nějakému novému uměleckému projektu a změna Řádu se nekoná a on přišel o svůj meč, koně, i krále a svět, pro nějž chtěl bojovat…

 27. 26. 11. 2012 16:26 / Psychoanalýza

  Landovi se sice boří svět, ale jak už to bývá, ukazuje se, co je schované pod tím domečkem z karet, který zrovna teď padá k zemi: No je tam to ego, který je ale samo o sobě postavený z hoven. Protože i Freud se na ego díval jako na něco, co je prostě samo o sobě umělý konstrukt. A když na tom konstruktu budeme příliš lpět, tak se nám dříve nebo později ta konstrukce celá zboří, stejně jako teď Landovi. Protože ego tu není od toho, aby si člověk prostřednictvím něho něco dokazoval. Ego je spíše něco jako „nutné zlo“, bez kterého se neobejdeme a které umí být jakž takž dobrý sluha, ale zatraceně zlý pán.

  On je teď totiž Landa možná vůbec poprvé v životě upřímný, přestože (právě proto, že) je totálně ve sračkách. Vyjádření, že si myslel, že svou hudbou změní svět, a zjistil, že vono hovno, a že to nejde, to je možná jedno z nejúpřimnějších přiznání, které se kdy na mainstreamové obrazovce objevilo. Protože jak říká Landa: „Každý umělec si musí myslet, že svým dílem změní svět“ – a samozřejmě každý umělec dojde dříve nebo později k tomu, co Landa. Zjistí, že svět se prostě změnit nedá.

  Problém samozřejmě je, že Landa se zesírá na druhou, protože on místo toho, aby přijal to, že se světem skutečně nehne a pokusil se to akceptovat, tak to celé přetočí o dva řády do sraček a de facto řekne, že když se mu nepovedlo změnit svět hudbou, tak půjde stavět chrám a tehdy už to určitě vyjde. A na pomoc si k tomu bere runy a symboly.

  Mimochodem Landa více méně vždycky používal symboly a právě i díky nim se stal slavným. A ty symboly fungují proto, že dospělý tady nejsme skutečně nikdo. Všichni jsme děti a na nás všechny ty symboly působí – a to dokonce bez ohledu na to, jestli jim rozumíme a chápeme jejich (psychoanalytický) význam. Landa si možná až teď začal naplno uvědomovat, jak obrovskou sílu symbolika má, akorát to prostě používá jako berličku pro to, aby společně s Janečkem „zachraňovali svět“. A oba je nečeká nic jiného, než hodně ošklivý pád na ústa.

  Co je každopádně asi na tom všem úplně nejšílenejší je, jak moc prorůstá spiritualita do mainstreamu. Skutečnost, že někdo tak popkulturní jako je Landa veřejně propaguje runy, to je fakt nářez. A to, že vrcholový kouč údajně nese (jestli jsem to správně pochopil) označení kouzelník, to je jako kdyby se vrcholovému psychologovi říkalo šaman.

  • 26. 11. 2012 19:06 / Martin

   No další expert…Jak jste přišel na to, že se DL boří svět a že se zesírá? Zkuste si o něm zjistit více, třeba změníte názor. A nebo taky ne..

   • 27. 11. 2012 21:06 / Petra K.

    Hudebník už se před dvaceti lety projevoval jako narcis s výrazně mesiášskými sklony. Stačí se podívat na videoklipy k jeho písničkám. Umíral jak Spasitel na kříži, postřelen nehodnými. Už tehdy jsem z toho měla osýpky. Teď už jeho choroba opravdu dozrála do dokonalosti. Založit církev, snaha muzikálem změnit svět, který se „parchant jeden vzpouzí mým ušlechtilým pohnutkám“. Trochu se v psychologii orientuju, i když neumím přesně popsat co vidím, ale rozpoznám, že je něco hhooodně špatně.

 28. 26. 11. 2012 16:28 / xxxxpetronius

  Bravo pane autore, byť chvilkami jsem se zahlédl také. Dokud existují inteligentí a vzdělaní lidé, schopní a ochotní odhalit devianta, ještě to není s naší společností tak zlé. Rád bych se dozvěděl i Váš názor na mesiáše Karla Janečka, ale nechci být neskromný. Děkuji, Petr K.

  • 26. 11. 2012 17:49 / orbital

   IMO je Janecek autista, tj. defacto opak Zita44. Zatimco Janecek zije ve svete bez symbolu (nebo se o to pokousi); Zito44 zije ve svete symboly preplnenem. Samozrejme porad tu neni ten falus… ten falus ma totiz Janecek (pro Zita), takze je jeho kral.

   Dvojka autista/schizofrenik je jen dalsim projevem dualismu.

   Btw. tihle devianti jsou budoucnost. Je jedno jestli to budou tihle nebo az ti dalsi. No predtim byla doba psychopatu.

  • 26. 11. 2012 17:56 / Tomáš Rektor

   Mně se do Janečka nechce zatím pouštět, mám dojem, že sám o sobě pochybuje, což je dobrá zpráva. Uvidíme.

   • 26. 11. 2012 18:10 / orbital

    Pokud se do toho pustil tak jak se pustil, tak bude mit sakra tezke se chytit tech svych pochybnosti. On do te role skocil rovnyma nohama (fotogalerie http://www.kareljanecek.com/media-servis/fotogalerie hovori za sebe), pricemz skutecne asi nevi do ceho a bere to vedome technokraticky.

    Pak je tu jeste jeden zajimavy odkaz: http://www.simindr.cz/karel-janecek-moralka-je-to-co-reknu-ze-je/ , ktery ukazuje, co si Janecek mysli o moralce. Zajimavy je pod tim clankem i komentar Michala Illicha, coz je taky dalsi z „internetovych milionaru“, diky nemuz lze trochu prohlednout tu konstrukci moralky i u Janecka. Totiz moralka ma byt neco jak set individualnich nazoru a jedine co je potreba, je konzistence.

    Coz je mj. samozrejme nekonzistentni s tim „verejnym“ Janeckem.

    • 26. 11. 2012 18:54 / Psychoanalýza

     Pak přímo v tom rozhovoru s Janečkem v Respektu (http://www.pozitivnievoluce.cz/admin/public/data/respekt.pdf) je úplně na konci to malé odhalení, že Janeček má zároveň manželku i milenku (nějaká Markéta) a že mu tu připadá úplně v pořádku. A prý věrnost dokonce není věcí morálky…

     Prostě v postmoderní době si člověk může nadefinovat dokonce i to, co to znamená být konzistentní. Nebo-li stačí mít názor, že moje názory jsou konzistentní a rázem jsem konzistentní. To, že je to zacyklené do sebe samozřejmě (nikomu) nevadí.

    • 27. 11. 2012 11:22 / xxxxpetronius

     Děkuji za reakci, i za podnětný materiál, mistře Orbitale. :-)
     Petr K

   • 27. 11. 2012 11:09 / xxxxpetronius

    Chápu, mnohdy je lepší plod nechat vyzrát před determinací, či dokonce před degustací. :-)

 29. 26. 11. 2012 16:58 / Jose

  A je tu možnost jít na to vědecky a přesto zcela odlišně. Rektor je vaše příjmení – vycházím dál ze slova rektální, co vám jako doktorovi nemusím vysvětlovat. Čili volný překlad dle mé teorie je pan Hovňousek (to pro případ, že to čtou i děti). Samozřejmě vulgárnější forma překladu je Sráč. No a to je přesně to, co já a třeba i pan Landa nemá rád. Nebylo to možná tak umělecky či vědecky vytříbené ale alespoň se vyjádřil veřejně a ne pomocí pseudovědeckých připosraností.

  • 26. 11. 2012 17:07 / xxxxpetronius

   Ale Chosé, zde nejsme v žádné pathetické, latinoamerické telenovele, ani v hollywoodském bijáku. Mám to štěstí, že žiji s velkým a fyzicky velmi zdatným psem. Tento tvor je navíc velmi sebevědomý, tudíž vyrovnaný a agresívní jen v krajních případech. A díky němu vím, že za zběsilým a řvavým štěkotem se skrývají frustrovaní vořeši. Ti sebevědomí a zdatní „ranaři“ štěkají převážně pro varování, většinou však ječící vořechy tolerují s důstojností sobě vlastní. A perlička nakonec, tento pes se jmenuje Thor a dělá čest své mythologické předloze. Ave, Petr K.

  • 26. 11. 2012 17:44 / Tomáš Rektor

   Není to ze slova rectus, konečník, ale rectus, přímý. Kdyžtak bych doporučoval něco jako řitník či prdelník. Btw, co vám připadá připosraného na tom, veřejně dát najevo svůj názor?

   • 28. 11. 2012 13:14 / Jose

    Vážený řitníku, připosraností je fakt, že se vyjádřujete k Landovi, místo vyjádření se k celkovému marastu na základě čeho k onomu vyjádření vlastně došlo. Dalším znakem připosranosti jsou internetové výlevy místo přímé diskuze s pomlouvaným vlastně zde přímo diagnostikovaným objektem. Ač jsem naprostým odpůrcem fyzického násilí, rád bych alespoň část vaší diskuze viděl…

 30. 26. 11. 2012 17:44 / Martin Jonáš

  Hezký den, mám od začátku naprosto stejný pocit z toho pána, který právě opět změnil identitu´. Jsem přesvědčen, že jeho osobnost je naprosto integrální – tedy zastává naprosto stejné postoje – pouze vždy zabalené do jiného hávu – tu otevřený nacismus, tu protestní „umění“, tu balancování na hraně života a smrtni – na tom konci je ale vždy POSLUŠNÝ DAV A JEHO OVLÁDÁNÍ. Nyní je na to příhodná doba, ale za rok, tak jak se to v Evropě vyvíjí, to bude zřejmě ještě příhodnější. VELKÉ POZOR – O tom, který prohnal komíny miliony lidí, si napřed taky mysleli, že jde jen o ŠAŠKA nebo KEJKLÍŘE, a hle, on je v učebnicích dějepisu!?

 31. 26. 11. 2012 17:48 / Martin

  to mi nejde do hlavy. kdyz Landa neni neonacista, proc se ho zastavaji predevsim lide bez kvalifikace, s nizkou inteligenci, vysokou nesnasenlivosti, co se foti se zbrani v ruce a davaji si starogermanske prezdivky? to ma Zito fakt smulu, ze za nim jde takova armada.

  • 26. 11. 2012 17:55 / Tomáš Rektor

   pěkne:)

  • 26. 11. 2012 18:08 / Martin Jonáš

   .. dějiny (status quo) vždy mění dav, bez ohledu na to, jestli inteligentví nebo ne, vždy ale agresivní s jasnou a jednoduchou pravdou. Popravdě je ale nutné říct, že takhle byla „vydupána“ také mnohá práva, která dnes běžně využíváme – volební právo nevyjímaje. Nebo se mýlím?

 32. 26. 11. 2012 18:23 / orbital

  Uprimne gratuluju k clanku. To Landovo/Zitovo vystoupeni po podobnem pristupu volalo. Slavikovske video je jak vystrizene z Laingovych kazuistik v Rozdelenem Self.

  Zito bude zase nasran a k tomu smuten, protoze ta role saska ho neochrani uplne stejne jako role nacka.

  Jinak do toho Oidipace se u Landy hodi vic veci.

 33. 26. 11. 2012 19:36 / Iva Agneta

  Vážený pane,
  zajímalo by mne jakými komplexy trpí židovský (tedy Váš) lid, že vždy tak paranoidně, plačtivě a pseudovědecky odsoudí, vše co se Vám nehodí do krámu…
  Aaano…samozřejmě musíte někam hodit zmínku o holocaustu, když jde o modrookého chlápka s runami na zádech…vždyť je tak nebezpečný! :-D
  Imho z Freudova díla přímo čiší jeho zakomplexovanost, egocentrismus a materialismus… jenže je Vašim človekem…

  • 27. 11. 2012 10:13 / Tomáš Rektor

   Milá Ivo, nevadí mi blonďáci a nevadí mi runy. vadí mi tvar jeho čtyřek, které pro mě jasně odkazují k nacistické ideologii. tento tvar čísly čtyři jsem v žádné runové abecedě neobjevil, předpokládám tudíž, že se jedná o jeho výtvor. A ano, vůči nacistickým ideologiím s můj lid, jak jste krásně dodala, paranoidní. Vy se divíte?

   • 27. 11. 2012 21:58 / Tereza

    Prominte, ze se pridavam ke konverzaci.
    Tvar jeho ctyrek (a popripade jeho rude znameni na zadech) samozrejme odkazuje k nacisticke ideologii.
    Pokud jste toto cislo 44 v runove abecede nenasel a myslite si, ze je to jeho -Landuv -vytvor, tak neverim tomu, co ctu. Tohle 44 neboli SS je celkem proflaknuta vec, ktera exstuje dost dlouho. Fakt jste to jeste nevidel, neznate jednotky SS?
    Doplnim, ze se jedna o pismeno „sig“ , proste „S“ ktere je snad v kazde dostupne runove abecede. Ten nazev pismene „sig“ si nemci prejmenovali na Sieg, neboli vitezstvi. Jak emocionalni a iracionalni.
    Co me sokuje, ze v CR vleze na podium a je v mediich clovek s takovym znakem na obleceni. V Nemecku by putoval za propagandu nacismu na 3 roky do vezeni. To vypovida neco o spolecnosti, tedy te ceske….
    PS. nejsem priznivcem ani hysterika pana S. Freuda.

    • 27. 11. 2012 22:07 / Tomáš Rektor

     Terezo, já samozřejmě logo ss znám a to byl hlavní důvod k napsání toho blogu. Jenže Landa tvrdí, že to nebylo ss, ale 44. A já prostě takto 44 nikdy napsané neviděl. Btw, ta poslední věta nemá chybu:)

     • 25. 2. 2014 11:05 / Dana

      Maminka k mym 44 narozeninam mi upekla dort a ta 44 vypadala presne jako ta Landova….bud z tech run uz ve svem pokrocilem veku blbne a nebo mi neco taji.

   • 29. 11. 2012 01:27 / Iva Agneta

    Pane Rektore,
    já jakožto češka bych tedy podle Vás měla být na pozoru před vším německým a ruským… Pravdou však je, že ani proti jednomu z těchto národů nechovám antipatie. Oba národy mě v něčem fascinují a v něčem mi nesedí. Tím moje emoce, ale končí…
    Co se týká čtyřek, jsou skutečně Žitovým výmyslem, ale jen částečně. Ty čtyřky jsou (jak asi víte) 2 germánské runy sowulo trochu uzpůsobené, aby vypadaly jako čísla. Runy jsou runy a jen kvůli tomu, že je kdysi kdosi zneužil z nich nedělá symboly zla. Prostě ne nedělá. Runy uznávám jako odkaz našich předků a jako geniální dílo ať je stvořil, kdo je stvořil. Sowulo znamená vítězství, souvisí se slunečním mužským principem. Měly by působit jako zesilovač energie, kterou vkládáme do našeho cíle. Dvěma runami vedle sebe Germáni účinek ještě násobili. Celkem pochopitelné u našeho bojovníka se zjedy, že? ;-)
    Run si velmi vážím, neexistují ani zlé ani dobré…záleží jen záměru a na člověku, který s nimi nakládá.

    • 29. 11. 2012 02:46 / Iva Agneta

     Sakra mám v příspěvku pár pravopisných chyb, omlouvám se. :-(

     Ještě sem připíšu něco k tvrzení pana Petronia: „Co se Freuda týče, já v něm vidím nádherného , nekomplikovaného člověka s dětským pohledem na svět. To proto jsou jeho objevy tak převratné a přínosné, byl schopen nezasvinit skutečnost subjektivností. Shalom“

     To je trochu oxymorón, ne? Buď měl „dětský“ nekomplikovaný pohled na svět, nebo byl jeho přístup racionálně analytický…
     …a právě Freud se snažil být akademicky přesný. Já osobně se domnívám, že psychologie a příbuzné obory vyžadují skloubit vědu a umění. Nevěřím, že lze ve výzkumu v tomto oboru aplikovat jen metody exaktních věd. To vlastně nakonec asi v žádném vědním oboru… Analýza, syntéza, výstup…kdyby nebylo činnosti pravé hemisféry, která je matkou intuice atd., mohly by vědu dělat roboti.
     Imho psychoanalytická větev ustrnula, protože ji schází ta ženská/měkká/intuitivní/duchovní část. Dílo by pak možná bylo dokonalé.
     Gestalt je k duchovnu už poněkud velkorysejší…

     • 29. 11. 2012 22:31 / xxxxpetronius

      Ivo, Vy jste dosud nezaregistrovala, že dětská mysl je krutě racionální, dokud není „zasviněna“ všemi možnými ,mýty, dogmaty a tabu. O čempak je tedy vlastně pointa pohádky „Císařovy nové šaty“? Je to samozřejmě pouze má doměnka, či snad přesněji pocit z Freuda, ale z jeho knih ke mě hovoří dítě a jeho nevědomé „rouhačství“ proti zaběhlým pořádkům. Ale kdo ví, třeba mi k soudnému závěru chybí načtené hory knih a roky prosezené na akademické půdě. :-)

  • 27. 11. 2012 12:03 / xxxxpetronius

   Iva Agneta: Madam, jsem toliko středoškolsky vzdělán, leč ve Vašem případě nedoufám ani v tento „level“. Vyhlašovat v Evropě, kde je dle výzkumu genetiků nejrozšířenějším genem Čingizchánův, taková moudra, to už chce notnou dávku pařezovitosti. Co se mě osobně týče, jsem divokým koktejlem židovských, ruských a německých genů, tudíž dle vašeho mustru rovněž nekriticky žeru vše, co jest osvíceno hvězdou Davidovou. Mezi „náš“ lid patří i Lenin, Berija a jim podobní a jsem si jist, že na ně zrovna moc hrdý není žádný soudný člověk. Osobně je mi mé „židovství“ prd platno a holocaust, kterým jste se zde vytasila Vy, považuji za velmi nešťastně zneužitou událost. Rovněž netleskám pomatené filosofii státu Israel a ani se neztotožňuji s tvrzením Talmudu, že židé jsou jediným vyvoleným národem. A to byste se panečku podivila, kolik nás takových je, ba co více, že je nás takových většina. Jenže to byste, řečeno Landovým jazykem, musela vytáhnout hlavu z vlastní řiti, abyste viděla skutečnost namísto vlastních metabolických odpadů. Co se Freuda týče, já v něm vidím nádherného , nekomplikovaného člověka s dětským pohledem na svět. To proto jsou jeho objevy tak převratné a přínosné, byl schopen nezasvinit skutečnost subjektivností. Shalom
   PS: Neosobuji si právo vyjadřovat se k Vámi tvrzenému židovství pana Tomáše Rektora, píši toliko a jen za sebe.

   • 29. 11. 2012 01:50 / Iva Agneta

    xxxxpetronius:

    Vážený Petronie,
    studuji Farmaceutickou fakultu na Univerzitě Karlově a jsem snadno dohledatelná ve studijním informačním systému UK, kdyby Vám snad leželo na srdci moje vzdělání.
    Ve volném čase se věnuju velmi intenzivně duchovním naukám.
    Mým oblíbencem je C.G. Jung, což možná z části vysvětluje některé mé protifreudiánské postoje zde.
    Vím, že světu vládnou Židé a jejich bohatí a vlivní přicmrndávači. Není pak ten Landa nakonec celkem v pohodě týpek, když si vezmete kolik svinstva se domlouvá a děje za našimi zády? Nejde mi ani o žádný prachy (jakože jsou ve vydělávání peněz Židé velmi zdatní), spíš mě točí ta prohnanost. Židé jsou velmi inteligentní, tak jim ani pořádně nejde vzdorovat! Viz. Kabbala je například neuvěřitelný systém! Geniální… Židovští šachisté…brilantní!
    Jen mě s prominutím s-ere to kňučení, když prakticky ovládají svět. Mísí se do všeho, oblbují, ždímou a všechno…V televizi pořád běží dokumenty o holocaustu, jak byly koncentráky strašný…a co gulagy? A těch odporných 40 letech?? Nepoměrně méně času… a proč? Česká televize je plná židozednářů…

    • 29. 11. 2012 22:16 / xxxxpetronius

     Vážená Ivo,
     blahopřeji Vám k vaší píli, schopnostem a ctižádosti. Nemám potřebu nedůvěřovat Vám a cokoliv dohledávat, to bychom se nikdo nikam neposunuli, ničeho se nedobrali. Jste tedy vzdělaná dáma a proto apeluji na Vaši soudnost a onen selský rozum. Ani Vy, ani nikdo z nás skutečně nevíme, jak je to s onimi židovskými „světoloutkáři“, co však víme zcela jistě, je prostý fakt, že mají nekonečné zástupy gojímských, horlivých přisluhovačů a spolustrávníků u svých stolů mamonu. Jistě snad uznáte, že jsem provedl „střelbu do vlastních“ řad“, když jsem zmínil právě ony tvůrce gulagů a pozastavil se nad esencí Talmudu, který by směle soupeřil s nacistickou ideologií Hitlerových „vědců“. A jsme u jádra pudla. Hitler. Jaký myslíte, že bude mít konečný efekt to nekonečné sebemrskačství německého národa za II. světovou válku? Věříte snad, že všichni Němci byli Hitlerovými obdivovateli? Nespatřujete jeden s kořenů „děčičného“ zla, (rozumějte dědičného hříchu, kterým se světová náboženství jen hemží), právě kolektivní odsudek? První banky prý vymysleli židé a dle Vašeho mustru jsou tedy původci všeho dnešního zla, vizte na Vaši narážku o židozednářích. Pak ale paradoxně připouštíte, že židé jsou skutečně vyvolená rasa, šibalové, kteří oklamali celý svět a s tím já rozhodně nesouhlasím. Zato jsem si všiml, že každá skupina, stane-li se terčem útlaku, je nucena podávat perfektní výkony a precizně spolupracovat, jinak zaniká. Vizte třeba gaye, českou, vietnamskou komunitu, či čínské triády, operující tisíce kilometrů daleko od rodné země s fenomenálním, bezmála staletí trvajícím úspěchem. Tam vidím i fenomenální schopnosti a výsledky mnohých slavných židů, v ohromné píli a houževnatosti a vzájemné podpoře pod tlakem nepřátelství okolního světa. Ona chamtivost a pýcha nezná národností, ani hranic a je nejvyšší čas si to uvědomit, procítit to a začít tímto „osvícením“ žít. Znovu opakuji, je velké množství židů, kteří si uvědomují to, co Vy zde píšete a nejsou to ani boháči, ani slavné osobnosti, jimž byl dán prostor v mainstreamu. Pokud jste náhodou neviděla tento dokument, doporučuji Vám jej shlédnout:
     http://www.ac24.cz/videodokumenty/spolecnost/77-defarmation-hashmatsa
     Pokud nejste zcela opanována svým strachem a záští, snad Vám dojde, co Vám tímto dokumentem sděluji.
     PS: Nic proti Kabbale, Tarotu, Jungovi, Freudovi a mnohým jiným mystikům, zodpoví Vám 5 otázek a dalších 55 Vám vyvstane. Já našel svůj zdroj v taoismu, v I-Tingu a tradiční taoistické filosofii a proti tomu je celá Kaballa pouhý sudkulatýrystupije. Hněv je vždy oslepující, snažme se tedy v zájmu sebezáchovy alespoň nepropadnout zuřivosti, ta oslepuje zcela. Děkuji Vám za Vaše zdůvodnění, i za Váš čas a přeji Vám mnoho štěstí. Petr K.

 34. 26. 11. 2012 19:45 / Lucie Rolko, psychiatr

  Mluvíte mi z duše pane kolego

 35. 26. 11. 2012 20:19 / Jaroslav Vinický

  Pěkně a přesně popsaný. Stačilo, kdyby řekl „V honbě za mamonem jsem prosral všechny svoje ideály A stydím se za to a nevím, co s tím“

  • 26. 11. 2012 21:42 / Psychoanalýza

   Přesně tak. Kdyby řekl veřejně tohle, tak by to bylo zcela v pořádku. Jenomže on k tomu upřímnýmu coming outu ohledně toho, jak to všechno prosral, připojil naprosto nepokornou a šílenou myšlenku typu „A já vám teď všem ukážu! Tohle jsem si přece já nezasloužil! Už nejsem Landa, teď už jsem jen Žito a Žito je nezničitelný, protože je to kouzelník!“

   Říct nahlas do veřejnýho prostoru, že showbussines je shit je super. Ale po něčem takovým by měl následovat odchod do ústraní a ne to, že se budu snažit dostat nad to všechno a (magicky) to ovládnout.

   Teď už zbývá jen čekat, kdy a jak přijde druhé dějství schizofrenního zhroucení. Případně je tu ještě ta možnost, že lidi skutečně začnou žrát Žita a Landa začne opravdu vydělávat ty stamiliony, jak plánuje. A tehdy realita možná konečně imploduje…

  • 27. 11. 2012 00:04 / Iva Agneta

   “V honbě za mamonem jsem prosral všechny svoje ideály A stydím se za to a nevím, co s tím”

   Vzhledem ke kontroverznímu a pochybnému mediálnímu obrazu D. Landy bych spíš usuzovala na jeho snílkovství a nemotorný idealismus.
   …řečnická otázka: říká Vám něco princip zrcadlení? ;-)

  • 25. 2. 2014 11:22 / Dana

   A neprisel o sve idealy po zjisteni ze ma v krku 2 boule ktere si nechce nechat rezat?Nemuze byt prave toto spoustec zmeny v Landove chovani?Mozna i premira odpovednosti ke svym fanouskum kterym nema uz co dat a tak si zacal “hrat“ ale skutecnost muze byt takova ze je to utika aby dohnal to co by mozna uz nestihl.

  • 25. 2. 2014 11:31 / Dana

   A neprisel o sve idealy po zjisteni ze ma v krku 2 boule ktere si nechce nechat rezat?Nemuze byt prave toto spoustec zmeny v Landove chovani?Mozna i premira odpovednosti ke svym fanouskum kterym nema uz co dat a tak si zacal “hrat“ ale skutecnost muze byt takova ze je to utika aby dohnal to co by mozna uz nestihl.Za Zita se treba jen pouze schovava.Jak to opravdu je to vi jen o sam.

 36. 26. 11. 2012 20:45 / Ficary

  Nevím, no. Přijde mi, že jste si vypsal důležité pojmy spojené s Landou a pak na ně udělal pohádku, aby to hezky vypadalo. Ano, dobré – ale jako slohová práce někam na 2.stupeň ZŠ. To, co Landa řekl, byla pravda. Možná to mohl říct jinak, lépe, ale je to jeho volba a má právo se vyjadřovat jak jen se mu zlíbí. Rozhodně ale vy nemáte právo rozebírat jeho život nebo myšlenky – vy mu snad vidíte do hlavy? Pohádkou? A hlavně pozor, Žito se s vámi sr*t nebude, i když vy jste jedna z nejmenších ryb, co o něm píše. Vás si ani nevšimne. :)

 37. 26. 11. 2012 21:31 / Kamila

  Článek Tomáše Rektora je odborně správný, morálně oprávněný a v podtónu obav a varovaní také velmi senzitivní. Vůči Landovi a landsmanschaftu celému.
  Možná jsem si toho všimla sama, ale odpovědi namířené proti němu jsou jednoznačně dvojího druhu : ty první odborně kritizují Freuda, poukazují na jeho poměrnou zastaralost, dogmatičnost, co všechno provedl tomu Karlovi Jungů, když přestal dodržovat rituály-apod. apod. – nic nového. Začala s tím jistá Karen H. – a moc se nedivím, že to byla žena. Byla to frajerka. Snad kromě Freudovic Andulky šel občas na nervy každé ženské, kterou znal, tím spíše však každé analytičce.(Freud)
  Druhý a nepřátelský proud vychází z toho, že drtí (a často velmi nefér) Tomáše Rektora, protože pohaněl Landu. ˇO! Toho pravého Čecha Ty jeho svaly! Jak se on – rytíř – nebojí! Každýmu všeckořekne přímo! “ Chápete ho! Má pravdu a víc než pravdu!!!nebojí se i za nás!t
  Jděte do háje Zastáváte se ho, protožese objevil někdo, koho můžete následovat . Vůdce . Fuehrer . Vůdce.
  Ale protože se ještě furt bojíte hajlovat zpříma, haníte jeho odpůrce.
  Ještě moje babička by se při Landově projevu kroutila trapností a upřímně by si pro tohohle postiženého člověka přála nějakou sanitku.
  My teď vypnem televizi.
  No a ti nejvnímavější chápou, že je zle a že je třeba něco udělat.Timáš Rektor tro řekl a je to frajer.
  Chtěla bych ještě vzkázat tomu pánovi, který zde perlil při etymologii latnského „rectus – rector“, že by bylo vhodné, aby si – coby vnímavý lingvista amatér- uvědomil, žeryze české slovo „omílat“ není ve vymenovaných slovech, prototže je odvozeno od „mlít“ , omílat“, nikoli od „omyl“, jak si autor myslí.
  Tomáši, díky a moc bych si přála, aby někteří lidé své omyly přestali „omýlat“,i omílat anebo vůbec , aby se chvíli odebrali do ústraní. Třebna kšesti králům?

  kamila
  Před několika lety by se lidé asivětšinou styděli a běhen Landiova proslovu trapností

  • 26. 11. 2012 21:52 / Tomáš Rektor

   Díky za podporu, Kamilo. Jo, začíná tu to být docela humus…

  • 26. 11. 2012 22:24 / Ondřej Plachký

   Osobně mě teda překvapilo, že se za tímto poměrně slušně napsaným článkem, objevilo tolik řvounů, jak si tohle mohl pan Rektor vůbec dovolit někoho soudit. Skoro jako by někomu bořil modly (což asi, byť možná trochu neuvědoměle, udělal, jak to tak vypadá). Málem bych zapomněl, že tady vlastně máme svobodu slova.

  • 26. 11. 2012 23:24 / Martin Jonáš

   je zle

 38. 26. 11. 2012 21:39 / Martin H.

  …tradiční dilema, zda projevem zájmu, reakcí byť jakoukoli nesedáme na lep. Pro nás nepsychology spíš otázka, jestli je taková osobnost, nebo v součinnosti s dalšími schopna přepólovat něco ve větší skupině lidí a vyvolat hromadné násilí. Zdá se mi, že tahle konkrétní spíš ne. Ale ta citlivost je po 20. století nezbytná. Ještě doporučuju „Očarování“ od Hermanna Brocha, i když to není lehké čtení…

 39. 26. 11. 2012 22:05 / Casial

  Dobrý článek, dobré postřehy, osobně bych ale zcela nevylučoval začínající (?) psychózu…

 40. 26. 11. 2012 22:51 / Zdeněk Silensky

  Podle mně jde o Landy o hlubší narcistickou krizi, které čelí obranou typu reaktivního výtvoru a produkcí pocitů omnipotence. Také je tam možná i neúspěšný boj s přijetím achetypu stínu, který Landa jako narcistický jedince nezvládá. Do toho možná trochu stresu z přepracování, alkohol či drogy. Landa vidí svou přirozenou lidskou malost, které se jeho ego křečovitě brání přijmout. Neschopný hlubší sebereflexe. Taky zaráží ta inkonzistence projevu. Osobní manifest by měl být jistě mnohem lépe propracovaný…..A mohl něco říci. Tak jen ukázal, že je zralý na terapii a že potřebuje pomoc.

 41. 26. 11. 2012 22:58 / Zdeněk Silensky

  PS. Landa není typem „duchovního vůdce“ a nic překvapivého vlastněš neřekl. Jen oslovil ty, kteří jsou naštvaní na současné poměry ve společnosti. Jak snadno člověk projikuje své trouhy i do projevů, které jsou v podstatě infantilní !!!. Na toho nového Kryla si budeme muset počkat. Landa jím není a ani jím nikdy nebyl. Jen se tak stylizuje. Jak strašně asi Krylovi v duchu závidí….

 42. 27. 11. 2012 08:00 / jh

  Pane autore,
  díky.
  Po zhlédnutí Slavíka jsem si myslel, že zžitnělý Landa podlehl chronické naivitě, která občas přepadává jedince octnuvší se v krizi středního věku.
  Popsal jste to přesně, ještě jednou díky.
  jh

 43. 27. 11. 2012 10:08 / Jirka Hnátek

  Mě jenom zaujalo, že by někdo skutečně sám od sebe dobrovolně poslouchal to, co Lada vytvořil. To se opravdu děje? V roce 2012, kdy je přes všechny ty soundcloudy, lastyefemy a podobné možné vnímat tvorbu lidí z celého světa?
  Když historii, to radši toho Freuda, teda…

 44. 27. 11. 2012 10:14 / jana holá

  Jsem starší žena, důchodového věku. Psychologii nerozumím,
  o Jungovi a Freudovi jsem pouze slyšela. Ale k vystoupení pana
  Landy chci říci, že jsem se bála, když začal mluvit. Působílo to na mě
  dojmem, že nenávidí všechny, zlo z něj doslova padalo ven. Bylo
  to tak hrozné, že jsem dostala strach. Nejen o ty lidi, co tam seděli,
  ale i o něj samotného. Potom vše převážil pocit, že nic tak hrozného,
  sprostého a neuvěřitelně hloupého jsem nikdy na veřejném vystoupení
  neslyšela. Ale podle mne je to varování před tím, co se z člověka může
  stát, když – podle mého názoru – něco “ nejde podle jeho představ“.
  Prostě realita je jiná a jiné jsou představy a sny určitého člověka.
  Z toho vzniká ta “ nasranost na všechny a všechno „. Ale na závěr –
  je mi ho líto.

 45. 27. 11. 2012 10:46 / xxxxpetronius

  Omlouvám se všem zavilým nepřátelům homeopatie, přesto si dovolím sem vložit rozbor jednoho typu osobnosti, neboť jej považuji za velmi zajímavý a v mnohém nápadně podobný psychoprofilu „osamělých bojovníků“: http://www.homeopatie.cz/clanky/leky/19.htm

 46. 27. 11. 2012 14:14 / Jakub

  Tomas Rektor:

  Psychologii ani psychiatrii nijak nerozumim, predem se tedy omlouvam za moji neznalost terminologie, snad tim nevzniknou zbytecne nejasnosti.

  Co je tohle za psychiatricky/psychologicky rozbor? Cely clanek je zalozeny na nepotvrzenych teoriich. Ackoliv clanek dava smysl, vse vysvetluje a vse do sebe zapada, nic nedokazuje. Oduvodneni Landova chovani muze byt jine.

  Predpokladam tedy, ze mate nejake dobre zduvodneni, proc si myslite, ze prave toto vysvetleni je pravdive, narozdil od nespocetne moc jinych zduvodneni, ktere take davaji smysl. Mohl byste to prosim vysvetlit?

  Take bych se Vas chtel zeptat, mate nejake vedecke zkusenosti z psychiatrie? Jsem trosku prekvapeny, mel jsem predstavu ze psychiatrie je veda jako kazda jina a ridi se tedy peer-reviewed vyzkumem, clanek mi ale moc vedecky neprijde. Mozna mam spatne ocekavani od clanku – clanky jako tento asi nemusi byt vedecky pravdive.

  • 27. 11. 2012 14:52 / Jakub

   Aha, jiz jsem si precetl Vasi odpoved na komentar Evy Dubovske, ktera sepsala moje myslenky lepe nez ja.

   „jeho odkazy k nacismu jsou pro mě průšvih a nechce se mi mlčet“ – Je dobre, ze jste napsal tento clanek, rozhodne to nicemu neuskodi.

 47. 27. 11. 2012 14:39 / Antropolog

  Zajímavý článek, zajímava analýza mediální fiktivní postavy. Samozřejmě nikoliv té skutečné. Asi jako dělat analýzu Bartošové na základě článků z blesku. Stačí to? Někomu ano.

 48. 27. 11. 2012 17:02 / peter

  No jo. A uděláte nám někdy analýzu paní Tydlitátové nebo analýzu narcismu a sexuální komplexy tvůrců judaismu, pisatelů Talmudu, pana F.X.Doležala, rabína Sidona? A komplexní analýzu psychopatologie nekritizovatelné politiky státu Izrael? A jaký podíl na té politice mají psychologové Vašeho původu? A proč se vlastně Židé tak často stávají psychology? Nesvědčí to o něčem? Ví, že je zamindrákovaný a fyzicky nepřitažlivý? Sklon k manipulaci? Chce mít pocit moci nad lidmi? Co analýza židovského umění? Deprese, sexuálně na úrovni puberťáků, neumí namalovat hezký obraz, složit hezkou hudbu… O tom se od vás jako údajného nestranného odborníka nic nedočteme. Jste jako spousta vašeho původu jen propagandista typu Erenburg? Osobně jsem totiž takové poznal. Budete je kritizovat tak jako my Češi kritizujeme své lidi? Já vím, že ne. Stydíte se za počínání Izraelců? A kdyby se tak choval někdo jiný, jakou analýzu byste napsal? Nejsou Židé národ kašparů? (=psychopatů, pasivních stažených do sebe a manipulují skoro sladkým hláskem? Někdy tě zase hystericky překřičí, vidí chyby jen u druhých, nikdy ne u sebe, tedy neumí se učit ze zkušenosti, předstírá dnes oběť, hlavně v Izraeli, aby mohl manipulovat okolím a týrat?)
  Psychoterapeutů, kteří pracují Freudovou psychoanalytickou metodu je jako šafránu. To jste taky jako zapomněl říct.

  • 4. 12. 2012 18:11 / R.

   Ti židi, to je takové zajímavé téma, že? Rektora máte prověřenýho nebo to poznáte z fotky?

 49. 27. 11. 2012 18:10 / J.J.

  Vážení vlastenci, podpořte prosím internetovou petici za přejmenování Žita 44 na strašidýlko Fanfulínka 18. Bohemie si to žádá! http://www.petice24.com/signatures/petice_za_prejmenovani_zita_44_na_strasidylko_fanfulinka_18/

 50. 27. 11. 2012 20:59 / Petra K.

  Mno, myslím, že výroky některých diskutující zde by taky stály za rozbor.
  Uniká vám ve všeobecnosti, že rozbor, analýza,interpretace, kritika jsou legitimní vědecké a novinářské nástroje. Pokud nenavádím k protizákonným činům, neupírám druhým práva všeho druhu, neurážím osobu druhého /což je záležitost správné formulace), mohu na svém blogu psát analýzy, podobenstí a rozbory čeho se mi zachce. Zvlášť mám-li co říct. A takových lidí je jako šafránu.

  • 29. 11. 2012 09:10 / peter

   Každý kdo viděl Landův projev ví, že je na tom špatně. Obávám se, že jen nějaká psychoanalýza mu nepomůže. Bez léků, alespoň dočasně se podle mne neobejde. Je úplně mimo. Jeho idol Janeček velmi často dochází na americkou a izraelskou ambasádu a kamarádí s Dlouhým a Pavlátem. Na internetu lze informace a fotky bez problému najít. Takže autor může být spokojen, Landa bude kanalizován do těch správných kolejí. Na židovských psycholozích se mi nelíbí ta zjevná jednosměrnost. My Židé jsme soudci a vy jste vždy ti vinní a my jsme apriori vždy nevinní ať nastane situace jakákoliv…můžeme povraždit miliony v Rusku, tvořit vedení gulagů…ale k tomu se hlásit nebudeme, ještě budeme pokrytecky kritizovat Rusy, kterým jsme přitom tak ublížili… Ba dokonce se to nesmí ani říct. Jakou anální příčinu má tato vlastnost a co s tím míní židovští psychologové dělat? Nic? Naprosté zhroucení zpětné vazby. Co se týká Freuda, tak ten řekl, že láska je něco nežidovského….a to myslí jako klad! Takže k té teorii je třeba si zachovat i trochu nadhled, pokud někdo bude tvrdit, že nás Evropu tím chce léčit… Freud taky v mnohém přebírá argumentaci hysterických pacientů, jak si všiml Scheler. Tak jako je autor přecitlivělý, když vidí někde runy, já jsem přecitlivělý, když mne zase poučuje nějaký „Adorno“.

 51. 28. 11. 2012 03:03 / Tomáš Branda

  Jsem laik, ale Váš článek mi dává smysl, díky za něj ! Je dobře, že jste se nebál ho napsat !

 52. 28. 11. 2012 09:51 / Pavel N.

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, jak se by se na to dívala fenomenologická psychologie, která mi je bližší, oproti Freudovi, jestli to jde takhle zjednodušit?:) Díky, hezký den.

  • 28. 11. 2012 23:03 / Tomáš Rektor

   Taky by mě to zajímalo:))) pohledů je mnoho, mě prostě napadl tento.

   • 4. 12. 2012 15:45 / Miloslav K.

    No, pane doktore taky mi Landova vypjatá sebe expozice příjde jako určitá.. ehm jak to nazvat: pompézní superkompenzace nějakého depresivního pocitu – stavu osobní malosti a bezmoci v konfronaci se zjevnými společenskými zly. Nicméně vaše analýza mi přijde od vás jako profesionála tak nějak nefér, stahovat Landovy takhle věřejně jeho „dušení trenky“ !?! – do jeho internich duševních procesů je každému prdlajs, co na to říkáte jako někdo kdo je vázán lékařským tajemstvým a respektem k něčímu duševnímu soukromí? Zdravím.

 53. 28. 11. 2012 10:14 / jan

  A co když je to všechno jinak a šlo o nepochopenou recesi i když pominutí rovněž nelze vyloučit, protože ta sebranka, která tu již 6 let vládne k tomu přímo nabádá

 54. 28. 11. 2012 17:52 / František Václav

  Tedy, já nejsem psycholog. Pan Landa často říká: Slušnej člověk se mě bát nemusí. Jenže, když ho tak posluchám tak mám dojem, že slušný člověk je jen ten kdo s ním sdílí jeho názory. Zajímalo by mě, jestli v jeho pojetí slušnosti existují slušní židé, romové, černoši nebo homosexuálové….

 55. 28. 11. 2012 19:25 / johan zito

  hrozny zvasty co tu pise ten nemocny doktor:-)))

 56. 28. 11. 2012 21:42 / Martin Jonáš

  Dovolím si přidat jiný – sociální? – rozměr pana Landy

 57. 28. 11. 2012 21:43 / Martin Jonáš

 58. 30. 11. 2012 13:48 / Rebarbora

  Podle mě se jedná o jasnou bipolární poruchu, žádné Freudy bych za tím nehledala.

  • 2. 12. 2012 14:07 / Otík

   Vždy mě fascinovali lidé, kteří mají hned ve všem jasno…

   Máte za sebou nějaký psychiatrický vševědný rychlokurs, či co? Jak dlouho Landu znáte? Kolik rozhovorů mezi čtyřma očima jste s ním vedla? Nebo jen malá česká husička realizuje svoji potřebu kejhání?

   Napadá mě otřepané rčení – nač trpaslík nedosáhne, po tom háže…

   Článek asi nemá smysl komentovat – ve své sektářské pseudopsychiatrické komunitě jistě své fanoušky najde (stejně jako své oddané stádečko našel rozumbradující chlupatý psychiatr s uhrančivýma očima a se zásobou pohádkových teorií o životě).

   • 4. 12. 2012 08:54 / Rebarbora

    Rychlokurs ne. Asi tak desetileté studium, diplom a praxi.

 59. 4. 12. 2012 02:36 / Robert

  Velmi hodnotný článek a překvapivě kultivovaná diskuse. Díky.

 60. 14. 12. 2012 17:43 / Lukáš

  Dovolil bych si tento problém lehce shrnout. Přes veškeré vzdělání a praxi je určitá skupina obyvatel, která zkrátka nemůže, ani kdyby sebevíc chtěla, pochopit, co se kolem Daniela Landy, dnes Žita 44, děje. Je to zkrátka mimo její chápání, mimo její vesmír. Ale vězte, že se něco děje a je to velká síla. A já jsem rád, že jsem tomu svědkem.

 61. 3. 1. 2013 17:34 / Hadodlak

  Frustrovaný vševěd se ohání znalostmi dávno překonané Freudovy psychoanalýzy. Tak na mě, vážený pane autore, působíte. Psychologii jsem studoval sice pouze okrajově na střední škole, ale nemůžu se ubránit dojmu, že si pan autor prožívá to, co píše o kouzelníku Žitovi. Je celkem běžné, že méně úspěšní nebo izolovaní jedinci mají tendence léčit si své komplexy tím, že budou házet špínu na nějakou známou a populární osobnost, aby si dokázali, že jsou lepší, než ona osobnost a zároveň aby jim nemuseli tolik závidět.
  Nicméně před sepsáním tohoto komentáře jsem věnoval čas tomu, abych si přečetl i některé Vaše další články. Nechtěl jsem soudit podle prvního dojmu (narozdíl od Vás, který jste tak v případě Žita zjevně učinil).
  מנוחה נחמדה של היום

 62. 23. 3. 2013 17:57 / zdenek

  je to klasický Freudovský nesmysl,zní to sice logicky a vytváří to zdání jasného osudového mechanismu,ale je to prostě blbost.
  Freud byl zřejmě narcis když své osobní traumata sama sebou nahlížené pokládal za universální strukturu lidské psyché,nebo prostě nedokázal překročit svůj vlastní stín.Takový mechanismus lze vztáhnout jen na osoby ,které mají od narození srovnatelný životní obzor jako měl Freud se všemi symboly,mírou racionality v zacházení a způsobu potlačování a vytěsňování.Pan doktor ani neví jací jsou Landovi rodiče a vliv širší rodiny,ale je zřejmě jasné že se mu přesně tenhleten Freudův bič přesně hodí do ruky na Landu.Také pan doktor píše ,že ne vždy a na všechno používá Freuda…musíme tedy\ panu doktorovi věřit že právě teď se Freud hodí.Pan doktor Freuda používá vždy když má co dělat třeba zrovna s nácky,náckové jsou zřejmě podle pana doktora lidé na které se hodí freudovský mechanismus.
  V žádném případě nechci Landu hájit,ale ještě mnohem odpornější než je Landova trapnost je právě tenhleten freudovsko-chytrolínský terapeutický styl,který za symboly agrese vidí hrozivého otce,touhu splynout s matkou za projev sexuality a aby ti pitomci byli formálně nad věcí psychiku rozdělí na vědomí a nevědomí a může se začít čarovat s odbornými posudky…

 63. 23. 3. 2013 18:01 / zdenek

  omlouvám se právě jsem si všiml,že diskuze je již staršího data,jinak bych se obrátil ve svém textu přímo na vás pane doktore

 64. 25. 7. 2013 22:30 / Th

  Taky jsem musel. Prostě nešlo jinak… http://hokes.blog.respekt.ihned.cz/c1-53677850-heil-landa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O mně

 

Jsem psychiatr a psychoterapeut, zakladatel a vedoucí firmy Terapie.Info, s.r.o, zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví. Pracuji i v angličtině (SAE) a francouzštině (Všeobecná státní zkouška). Jsem absolvent lékařské fakulty, absolvoval jsem výcvik v hlubinné psychoterapii SUR, 4 roky individuální sebezkušenosti v gestalt terapii, kurs neverbálních technik. Nyní jsem ve výcviku v psychoanalýze, jsem kandidátem české psychoanalytické společnosti. Od roku 2005 vedu zdravotnické zařízení Terapie.Info, s.r. o zabývající se komplexní péčí o duševní zdraví, dlouhodobě jsem spolupracoval s organisacemi pečující o drogově závislé a o uprchlíky více >

Nejnovější komentáře 

 • Janna: O takovém hezkém článku jsem už dlouho snila. Mám radost. :-)
  / Práce se sny a jinými kompromisními útvary
 • ivan: Dobry den,znate kombinaci antidepresiv ktera by nahradila leky zvane psychostimulancia ? Klasicka antidepresiva rozumi se thymoleptika jsou na urcite poruchy spojene s hypersomnii jako polechatani.A tady sem zrejme narazil na hlavni problem klasickych antidepresiv-oni totiz...
  / Ach ta chemie….
 • Jiří: Jako laik uvažujete dobře, bohužel homosexualita není vyřazena z nemocí bezdůvodně. Nemůžou za to hormony, které produkuje mozek, nýbrž hormony v děloze (Není to potvrzené) Z tohoto pohledu se staví homosexualita na stejnou úroveň jako...
  / Proč se bojíme homosexuálů (a židů)

Facebook